Vai īpašumu vērtēšana kļūs saprotamāka? 
 0

Valsts zemes dienests (VZD) iesniedzis valdībai kadastrālās vērtēšanas sistēmas pilnveidošanas un kadastra datu aktualitātes nodrošināšanas koncepciju, kurā paredz ieviest ļaudīm saprotamāku īpašumu vērtēšanu.


Reklāma
Reklāma

 

Brīdina cilvēkus par briesmu tuvošanos: pludmalē izskalota leģendām apvītā milzu zivs – katastrofu vēstnese. Kam gatavoties?
Pilnīga neveiksme! Eksperti nosaukuši 7 automašīnas, kuras kalpo uz pusi īsāku laiku nekā citas 15
Kokteilis
FOTO. Anna Sedokova 40 dienas pēc Jāņa Timmas nāves uzvīd TV ekrānos; viņas tērpa izvēle liek ieplest acis
Lasīt citas ziņas

Edgars Šīns, “Latio” valdes priekšsēdētājs: “Zemes un uz tās uzcelto ēku vērtēšana atsevišķi ir privatizācijas laiku palieka, no kuras VZD līdz šim nav gribējis atteikties. Profesionāliem vērtētājiem īpašumu vienota vērtēšana nav nekas jauns, viņi tā strādā jau gadiem ilgi. Ja arī VZD beidzot par to izšķīries, tad šo soli, tāpat kadastrālo vērtību pārskatīšanu ik pa 2 gadiem, varu vien apsveikt. Manuprāt, pilnīgi pietiktu, ja kadastrālais novērtējums būtu 70% apmērā no tirgus vērtības. Atsevišķos sektoros tirgus joprojām nav stabils, piemēram, gabalos sadalītai, bet neapgūtai apbūves zemei tirgus vērtība samazinās. Tuvinot kadastrālo vērtību līdz 85% no tirgus vērtības, kādā brīdī tā būs lielāka nekā tirgus vērtība. Un atkal būs pārmetumi par nepareizi noteiktu kadastrālo vērtējumu.

Par vajadzību izveidot nomas un īres datu bāzi ir runāts jau vismaz desmit gadus. Un arī šis piedāvājums pagaidām ir tikai runāšanas līmenī. Vērtētāju un mākleru rokās informācija par īres un nomas cenām sen ir uzkrāta. Pirmkārt, valstij jāatzīst un jānovērtē profesionālu vērtētāju un mākleru darbība. Otrkārt, jābūt stimulam, lai viņi ar šādu informāciju apgādātu VZD.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Juris Valainis, “Vestabalt” valdes loceklis: “Pāreja uz īpašumu vienotu vērtēšanu, protams, ir atbalstāma. Bet to gan nebūs iespējams īstenot ne pusgadā, ne gadā, tāpēc ka tā nozīmē radikāli mainīt pašlaik VZD izmantoto īpašumu kadastrālās vērtēšanas modeli.

Diemžēl koncepcija neparedz īpašnieka tiesības apstrīdēt kadastrālo vērtējumu. Īpašniekam nav iespēju uzraudzīt, kādi tirgus dati bijuši izmantoti tā noteikšanā. Rodas iespaids, ka pašlaik vērtējumam tiek izmantoti vidējie statistiskie tirgus rādītāji bez dziļākas analīzes.

Tiesības noteikt īpašuma lietošanas mērķi, no kā atkarīgi VZD veiktie īpašuma vērtības aprēķini, pašvaldībām tika dotas laikā, kad tām vēl nebija teritoriju plānojuma. Pašlaik tāds ir visām pašvaldībām, tāpēc neredzu vajadzību saglabāt šīs tiesības vai nodot tās VZD ierēdņiem. Šaubos, vai VZD kabinetos pratīs labāk noteikt lietošanas mērķi.

No koncepcijas netop skaidrs, cik izsmeļoša būs iecerētā īpašumu nomas un īres datu uzkrāšanas sistēma un kurš to uzturēs ikdienā. Ne profesionāliem vērtētājiem, ne darījumu starpniekiem nav pienākuma apgādāt VZD ar nomas un īres datiem.”

Edvīns Bartkevičs, Ogres novada domes priekšsēdētājs: “Pašlaik īpašuma lietošanas mērķa noteikšana pašvaldībā balstās uz apstiprināto teritoriju plānojumu. Iekams šo pienākumu uzticēt VZD, būtu jāapsver, vai tas valstij būs lētāk un efektīvāk.”

 

Uzziņa

Ko plānots mainīt?

1. Pāriet uz vienota īpašuma vērtēšanu, nevērtējot zemi un ēkas atsevišķi.

2. Pārskatīt īpašumu kadastrālo vērtību nevis katru gadu, bet vienu reizi 2 gados.

3. Tuvināt kadastrālo vērtību tirgus vidējam cenu līmenim līdz 85%.

Reklāma
Reklāma

4. Pārņemt no vietējām pašvaldībām zemes izmantošanas mērķa noteikšanu.

5. Radīt privāto nekustamo īpašumu nomas un īres maksu uzkrāšanas sistēmu.

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.