Vai iespējams atcelt pirkuma līgumu? Pircējs izskatās šaubīgs! 2
Vēlos noslēgt pirkuma līgumu par zemesgabala un mājas pārdošanu (man pieder puse no abiem īpašumiem), taču pircējs izskatās šaubīgs. Gribu noskaidrot, vai iespējams atcelt pirkuma līgumu. Kas šādos gadījumos notiek ar otru kopīpašnieku – vai tiešām vispirms viņam jāpiedāvā nopirkt manu daļu? Kas notiek, ja viņš piekrīt? ANTONS RĒZEKNES NOVADĀ
Pamatjautājumi
Pārdot var katrs, kam ir tiesības pārdodamo priekšmetu brīvi atsavināt, bet pirkt var katrs, kam likums neaizliedz to darīt. Pirkuma līgumā viena puse apsola otrai par norunātu naudas summu atdot kādu lietu vai tiesības. Šāds līgums uzskatāms par noslēgtu, kad abas puses vienojušās par pirkuma priekšmetu un maksu.
Civillikums nosaka, ka vienpusēja atkāpšanās no pirkuma līguma nav pieļaujama, pat ja otra puse neizpilda savas saistības. Izņēmuma kārtā pirkuma līgumu var atcelt, ja kāds no līguma parakstītājiem ir piedabūts noslēgt līgumu vai nu ar otra slēdzēja ļaunprātību, vai ar viltu, vai ar spaidiem. To var darīt arī tad, ja pirktās lietas pēkšņi kaut kāda iemesla dēļ iztrūkst, kā arī ņemot vērā blakusnolīgumus, ar kuriem paturētas atkāpšanās tiesības, piemēram, ja pircējs nesamaksā pirkuma maksu. Pirkuma līgumu turklāt var atcelt pārmērīga zaudējuma dēļ, ko cieš viena vai otra puse, un nokavējuma dēļ, ja kāds no līgumslēdzējiem vairs nav ieinteresēts līguma izpildē.
Abām pusēm vienojoties, katru pirkuma līgumu var atcelt gan pirms, gan pēc tā izpildes, izņemot gadījumus, kad ar šādu rīcību aizskar trešo personu iegūtās tiesības. Atceļot jau izpildītu līgumu, katrai pusei jāatdod otrai tas, ko tā izpildījusi, vai par to jāatlīdzina.
Ja pirkuma priekšmets, jau līgumu noslēdzot, daļēji gājis bojā, abām pusēm par to nezinot, pircējs var no līguma atteikties, ja no priekšmeta zudusi vairāk nekā puse vai tieši tā daļa, kuru pircējs galvenokārt gribējis iegūt. Bet, ja no lietas palikusi vismaz puse vai vairāk, pircējam līgums jāizpilda, protams, tikai samērīgi samazinot pirkuma maksu. Šaubu gadījumā lietu izšķir tiesā.