Ja pēkšņi pārdomāju…Vai īpašuma dāvinājumu var atsaukt, ja tas jau ir pārrakstīts? Skaidro notāre 4
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Vai īpašuma dāvinājumu var atsaukt, ja īpašums jau ir pārrakstīts un nostiprināts zemesgrāmatā apdāvinātajam? Liene Saulīte
Zvērināta notāre Dace Elksne paskaidro, ka līdz ar dāvinājuma līguma noslēgšanu un apdāvinātā īpašuma tiesības nostiprināšanu zemesgrāmatā nekustamais īpašums pieder apdāvinātajam, un vienpusēja dāvinātāja atkāpšanās no dāvinājuma līguma nav iespējama.
Ja neizdodas vienoties, var vērsties tiesā
Ja dāvinātājs un apdāvinātais abi spējīgi labprātīgi vienoties par dāvinājuma atcelšanu, līdzējiem jebkurā laikā ir tiesības noslēgt atcēlēja līgumu un atjaunot iepriekšējo stāvokli.
“Svarīgi gan, ka prasības pamatā nevar būt paša dāvinātāja personīgi apsvērumi vai vienkāršas domstarpības starp dāvinātāju un apdāvināto, bet ir jāpastāv pamatotam iemeslam,” piebilst Dace Elksne.
Civillikums paredz iespēju dāvinājumu atsaukt apdāvinātā rupjas nepateicības dēļ. Kā nosaka likums, par apdāvinātā nepateicību tiek atzīti dāvinātāja rupji apvainojumi vārdos vai darbos, viņam tīši nodarīts svarīgs mantisks zaudējums un viņa dzīvības apdraudējums, kā arī viņa atstāšana bezpalīdzības stāvoklī, ja bijis iespējams palīdzēt.
Par pamatu var būt uzlikumu nepildīšana
Iespējams, dāvinājuma līgumā ir ietverti kādi uzlikumi, bet apdāvinātais tos nepilda, vai nosacījumi, kas apdāvinātajam jāievēro, taču apdāvinātais tos pārkāpj.
Arī uzlikuma nepildīšana, ja tā ir būtiska līguma sastāvdaļa, vai nosacījumu neievērošana, ja tā ir būtiska, var būt par pamatu, lai prasītu uzlikumu izpildīšanu vai nosacījumu ievērošanu, vai, ja tas netiek darīts – dāvinājuma līguma atcelšanu.
Ja apdāvinātā darbībā (vai bezdarbībā) konstatējams kāds no norādītajiem elementiem, tas var būt pamats prasības celšanai tiesā.
Iespējamos izdevumus ietekmē virkne faktoru
“Kas attiecas uz izmaksām, to ir grūti prognozēt. Izmaksas vistiešākajā veidā būs atkarīgas no izvēlētā juridiskās palīdzības sniedzēja, tiesvedības ilguma un citiem faktoriem.
Jebkurā gadījumā iesaku vērsties pie zvērināta advokāta vai cita kompetenta jurista, kurš varētu izvērtēt konkrētā dāvinājuma līguma saturu un faktisko situāciju un sniegt viedokli par to, cik liels ir lietas pozitīva iznākuma potenciāls, un cik tiesvedības process potenciāli varētu izmaksāt,” iesaka notāre.