Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Pexels.com

Biežākie hronisko sāpju iemesli 3

Visbiežāk hroniskas sāpes ir saistītas ar muskuloskeletālo sistēmu, piemēram, muguras sāpes, locītavu, cīpslu un saišu bojājumi. Tās bieži saistāmas ar nepietiekami fiziski aktīvu dzīves veidu vai pārslodzēm, nepietiekamu uzturu un novecošanu.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Sāpju impulsu pārvade notiek nervu sistēmā, tādejādi jebkāds nervu vai smadzeņu bojājums var izraisīt hroniskas sāpes, piemēram, viens no biežākajiem sāpju cēloņiem ir diabētiska polineiropātija, kad glikozes vielmaiņas traucējumu rezultātā tiek bojāti nervi. Arī lokāla nerva kompresija var izraisīt sāpes, piemēram, karpālā kanāla sindroms, kad nervs tiek bojāts plaukstas līmenī. Diemžēl vēl joprojām hroniskas sāpes attīstās kā sekas pēc operācijām, un turpinās pētījumi, kā to novērst.

Īpaša vērība sāpju ārstēšanā tiek pievērsta onkoloģiskiem pacientiem – sāpju terapija ir ļoti nozīmīga paliatīvās terapijas sastāvdaļa, lai saglabātu pēc iespējas labāku dzīves kvalitāti mūža beigās.

Hroniskas sāpes un vispārējā veselība

CITI ŠOBRĪD LASA

Hroniskām sāpēm ir ievērojama ietekme gan uz cilvēka fizisko, gan psiholoģisko pašsajūtu, uzsver algologs dr. M. Mežals. Hroniskas sāpes negatīvi ietekmē hormonālo sistēmu, kardiovaskulāro sistēmu un imunitāti. Ļoti bieži pacientiem ar hroniskām sāpēm ir arī miega traucējumi, savukārt slikta miega kvalitāte paaugstina hronisku sāpju risku.

Turklāt parasti cilvēki ar hroniskām sāpēm izvairās no sportošanas, kas savukārt paaugstina hronisku sāpju risku. Tādejādi veidojas apburtais loks – hroniskas sāpes neļauj pacientam gulēt un sportot, savukārt miega traucējumi un nepietiekama fiziskā aktivitāte paaugstina hronisku sāpju risku.

Ļoti būtisks ir arī emocionālais faktors. Ir novērots, ka pacientiem ar hroniskām sāpēm biežāk ir depresīvi traucējumi. Noteiktos gadījumos psihoterapija un antidepresanti spēj efektīvi mazināt hroniskas sāpes.

Cilvēkiem ar hroniskām sāpēm bieži ir arī koncentrēšanās grūtības, tas saistīts ar sāpju negatīvo ietekmi uz smadzenēm un miega traucējumiem. Tādēļ hroniskas un arī citu veidu sāpes nedrīkstam ignorēt un atstāt bez uzmanības, uzsver speciālists.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.