Vai gurķu un tomātu dēstu audzēšanai der plastmasas maisiņi 0
“Vai gurķu un tomātu dēstu audzēšanai var izmantot plastmasas maisiņus?” AGITA KANDAVAS NOVADĀ
Jau vairāku gadu pieredze dārzeņu dēstu audzēšanā lētos dēstu podiņos, t. i., parastos plastmasas maisiņos, ir pašvaldības aģentūras “Spodra” darbu vadītājai, dārzeņu un puķu dēstu audzētājai Ingrīdai Ribozolai. Viņa sēklas sēj kastītēs, pēc tam sējeņus piķē kasetēs. Kad augi sasakņojušies, tos pārstāda plastmasas maisiņos, kuros var iepildīt apmēram puslitru substrāta. Rūpnieciski gatavotie kūdras substrāti ir dārgi, tādēļ, lai ietaupītu izdevumus, dārzniece tiem pievieno (50:50) dolomītmiltus, smilti, kā arī kompostu vai sapropeli. Pēc dārzeņu dēstu iepodošanas plastmasas maisiņiem apakšā sadursta drenāžas caurumus.
– Plastmasas maisiņos tomāti, gurķi, paprika aug pat labāk nekā plastmasas podiņos. Augu saknēm patīk, ka tās ir izgaismotas, tāpēc attīstās veselas un spēcīgas. Protams, melnie plastmasas podiņi vairāk ietekmē substrāta temperatūru to iekšienē, taču liels siltums dārzeņiem vajadzīgs tikai līdz uzdīgšanai, – skaidro Ingrīda Ribozola.
Piemājas dārzā lauka gurķus alūksniete iesaka stādīt dobēs, kas pārsegtas ar melno, 50 g/m² blīvo agrotīklu. Segums nelaiž cauri gaismu, nodrošina siltumu, vienmērīgu mitrumu augu saknēm, un izaudzētie augļi ir tīri no smiltīm. Šo pārklāju rudenī pēc ražas novākšanas nomazgā, izžāvē, lai atkal varētu izmantot nākamajos gados.
Audzējot lielākās platībās, gurķus parasti stāda uz plānas melnās plēves, ko izmanto vienu sezonu. Zem šā seguma augsne ilgāk saglabā siltumu, ierobežo nezāļu augšanu.