Vai grūtnieci drīkst diskvalificēt? Latvieši sadalījušies divās pretējās nometnēs 0
Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Apvienotajā Karalistē dzīvojošie un “Facebook” grupās apvienojušies latvieši sadalījušies divās nometnēs. Iemesls ir visai neparasts – grūtnieces diskvalificēšana skaistumkonkursā. Vieni apgalvo, ka tiek diskriminēta sieviete gaidībās, bet citi, ka topošā māmiņa izturas vieglprātīgi pret savu un gaidāmā bērna veselību.
“Sociālo mediju platformas “Tauta” rīkotais skaistumkonkurss “Latviešu Zeltene Lielbritānijā 2022″ ar šo tiek izsludināts par atklātu!” rakstīts šī gada 14. februārī publicētajā aicinājumā pieteikties latvietēm bez vecuma, attiecību statusa vai izmēra ierobežojumiem.
Piesakoties bija jānosūta divas fotogrāfijas, pēc tam seko balsošana “Facebook” platformā, 10 populārākajām dalībniecēm izvirzoties uz finālu Jāņu festivālā. Pirmajām trim vietām paredzētas naudas balvas, dažādas dāvanas un rotaslietas.
Kopumā konkursā saņemti 48 pieteikumi, divas no sievietēm, uzzinot, ka gaida bērniņu, atsaukušas dalību.
Diskvalificē grūtniecības dēļ
“Pieteikumu nosūtīju 22. februārī, konkursa nolikumā nebija noteikts, cik vecām jābūt,” atminas diskvalificētā Jana, kura ir otrā bērna gaidībās. Pirmdzimtajam puikam ir trīs gadi. Pēc pirmā balsošanas posma Jana iekļuva 10 labāko skaitā. “5. maijā paziņoju vienai no organizatorēm, ka esmu gaidībās, uz ko viņa atbildēja: “Apsveicu!””
Skaistumkonkursa fināls norisināsies 25. jūnijā Jāņu festivālā. Dzemdības Janai esot paredzētas gandrīz mēnesi pēc pasākuma – 20. jūlijā.
Vēlāk sarunā ar organizatori Maiju Miltu-Butu Jana piedāvājusi parakstīt dokumentu, ka gatava uzņemties atbildību par savu veselību, kā arī parādīt izziņu no vecmātes, ka drīkst atrasties pasākumā un kāpt uz skatuves. Taču organizatore nevēlējusies riskēt, sakot, ka pirmā palīdzība pasākumā ir domāta sīkiem nobrāzumiem un sasitumiem, ne grūtniecēm.
Jana: “Tad es jautāju, vai ir iespēja atgriezt līdzekļus kaut vai par viesnīcu un biļeti, jo draugs biļeti pirka manis dēļ, citādi uz pasākumu nebūtu braucis. Es vēl kleitu, vainagu speciāli nopirku un pasta izdevumus maksāju, lai man draudzene atsūta, aizdod savu tautas tērpu. Galu galā man bija jānoorganizē dēla pieskatīšana un draugi, kas brauc, darbā jāsarunā brīva diena utt. Maija pateica nē.”
Tikai tad, kad par notikušo tika pastāstīts sociālajos tīklos, sekojis aicinājums atgriezties konkursā. Jana atteikusies: “Sevi cienu pārāk daudz un negribēju vairs sadarboties ar tādiem cilvēkiem.
Tad man ir jautājums – vai tiešām tas bija īstais iemesls mani diskvalificēt?”
Dalībnieču veselība pirmajā vietā
Savukārt organizatore Maija Milta-Buta situāciju redz nedaudz citādi, īpaši uzsverot, ka “Facebook” lapa “Tauta” nav organizācija, bet gan līdzīgi domājošo grupa no visas pasaules. Viss notiekot par pašu līdzekļiem.
“Janas iesūtītās bildes bija vienas no balsotāju favorītēm, kas, kā vēlāk atklājās, bija trīs gadus vecas. Sākoties fināla ikdienas sarunām, viņa vienai no organizatorēm paziņoja, ka vajadzēs lielāku [īpašo konkursa] krekliņu, jo šobrīd ir bērniņa gaidībās. Taču tad, kad uzzināju, ka sieviete teikusi, ka konkursa dienā viņai līdz grūtniecības beigām palikusi nedēļa [abu pušu stāstītajā parādās nesakritība par gaidāmo dzemdību datumu. – I. K.], tiešām sāku satraukties. Festivāls notiek lauku apvidū, pļavā, tur ir tūkstošiem cilvēku, vieta ir patālu no slimnīcām.”
Baidoties par māmiņas un mazuļa veselību, Maija nolēmusi Janu atstādināt. “Mēs, konkursa organizatores, visas esam mammas. Grūtniecība ir skaists laiks sievietes dzīvē, bet tas arī ir laiks, kad ir ļoti jādomā un sevi jāsaudzē.”
Maija: “Šī ir mācībstunda mums visiem. Gribējām dot visām sievietēm iespēju parādīt, ka sieviete var būt skaista jebkurā vecumā un izmērā. Neesam profesionāļi, nekad neko tādu neesam darījuši vai piedzīvojuši. Tagad varam spriest, cik nepareizi bija sastādīts nolikums, cik maz izstrādāts u. tml. No kļūdām mācāmies.”
Ko saka eksperti
Aptaujājot vairākus Latvijas ārstus, secinājumi bija vienprātīgi – ja grūtniece ir vesela un pieradusi pie fiziskas slodzes, tad kādēļ ne – mierīgi var piedalīties konkursā. Protams, nepieciešams izvairīties no pūļa un cigarešu dūmiem.
Vēl svarīgs aspekts – troksnis. Zviedru zinātnieki 2016. gada pētījumā “Grūtnieču pakļaušana trokšņa iedarbībai darbā grūtniecības laikā un dzirdes disfunkcija bērniem” secinājuši, ka pakļaušana ilglaicīgam troksnim tiek asociēta ar bērna dzirdes problēmām nākotnē. Cilvēka embrija ausis sāk attīstīties 18. nedēļā, reaģēt uz zemas frekvences skaņām 22.–24. nedēļā, bet vēlāk jau sāk atšķirt balsis.
Pētnieki gan neapgalvo, ka viena vienīga rokkoncerta apmeklēšana būtu bīstama, taču iesaka visām grūtniecēm iespēju robežās izvairīties no situācijām, kur troksnis pārsniedz 115 decibelus, kas ir apmēram motorzāģa skaļumā. Rokkoncertā var būt ap 120 decibeliem.