Vai elektrības tarifi ir taisnīgi?
 0

Aldis Dambītis Strenču novadā: “Lielākoties iekļaujos mazākā elektroenerģijas tarifa patēriņa rāmjos un tikai divus mēnešus gadā par to maksāju vairāk nekā 10 latus mēnesī. Dzīvoju divatā ar sievu, bet tik un tā, lai netērētu vairāk par 100 kilovatstundām mēnesī, mums jāpiedomā, kā elektrību ietaupīt.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

Skaidrs, ka ģimenes, kur aug bērni, patērē vairāk elektrības un iekļauties zemākā tarifa robežās tām ir neiespējami. Tāpēc esmu pārliecināts, ka šā brīža diferencēto tarifu sistēma ir netaisnīga un demogrāfijai nelabvēlīga. Ja “Latvenergo” vērstos pašvaldībās un noskaidrotu, kurās mājsaimniecībās aug jaunā paaudze vai dzīvo trūcīgākie ļaudis, lai atlaides piemērotu tām, būtu daudz labāk. Taču es neticu, ka šis monopoluzņēmums varētu spert tik atbildīgu soli, jo sen vairs nepaļaujos uz tā pārvaldes godaprātu. Jau līdz šim ap “Latvenergo” vadību virmojis pārāk daudz kaislību, bijuši skandāli un notikušas tiesas prāvas par amatpersonu iedzīvošanos uz elektroenerģijas patērētāju rēķina. Diemžēl arī valdībai ir izdevīgi, ka par elektrību pārmaksājam, jo 90% peļņas nonāk valsts kasē.”

Dzidra Šteinberga Mērsragā: “Elektroenerģijas patēriņam sekoju līdzi ļoti rūpīgi – vienmēr gaismu iededzu tikai tajā istabā, kur uzturos, un nekādas citas elektroierīces bez vajadzības nedarbinu. Tomēr iekļauties “Latvenergo” noteiktā starta tarifa robežās ir neiespējami, jo kopā dzīvojam liela saime – es, manu bērnu un bērnubērnu ģimenes. Turklāt vasarās ūdens mums jāsilda elektriskajā sildītājā un bērnu dēļ bieži jādarbina veļas mašīna. Nav taisnīgi, ka mums, pat ļoti taupot elektrību, jāmaksā lielāks tarifs nekā citiem tikai tāpēc, ka vienā mājā dzīvojam daudz cilvēku un audzinām mazuļus. Godīgāk būtu, ja visām mājsaimniecībām būtu vienots tarifs vai varbūt pat, ja mazāk par katru kilovatstundu maksātu tie, kuri patērē vairāk. Ļoti ceru, ka tiesas lēmuma rezultātā neiznāks tā, ka par elektrību maksāsim vēl vairāk. SPRK jāvar par to parūpēties, citādi no šīs komisijas vispār nav nekāda labuma.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Anna Vanaga Salaspilī: “Īpaši sekot līdzi elektrības patēriņam man neatliek laika, tomēr piedomāju, lai elektroenerģiju netērētu lieki. Audzinu mazu bērnu un gan veļas mazgāšanai, gan ūdens sildīšanai un ēst gatavošanai lietoju elektriskas ierīces, tāpēc pat neceru iekļauties noteiktajās starta tarifa 1200 kilovatstundu robežās. Nedomāju, ka tas ir taisnīgi, jo, ja man nebūtu ģimenes un es daudz laika pavadītu ārpus mājas, man nebūtu nekādu grūtību tērēt mazāk elektrības un par to maksāt pēc zemākā tarifa. Turklāt arī trūcīgākajiem ļaudīm šī dažādoto tarifu sistēma nav labvēlīga, jo nereti viņi lieto novecojušu elektrotehniku, kas patērē daudz enerģijas, bet jaunāku nevar atļauties. Domāju, ka tiesas lēmums atcelt pašreizējo tarifu sistēmu bija pareizs, bet baidos, ka nākamie tarifi nozīmēs augstākas elektroenerģijas cenas visiem.”

 

Uzziņa

25. jūnijā Administratīvā apgabaltiesa atcēla Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) lēmumu, kas noteica jauno diferencēto maksu par elektroenerģiju no 2011. gada aprīļa.

Saskaņā ar to lielāki elektroenerģijas tarifi tiek piemēroti mājsaimniecībām, kuras gada laikā patērē vairāk elektroenerģijas.

Par pirmajām 1200 kilovatstundām visiem jāmaksā iepriekšējais jeb starta tarifs – 8,25 santīmi par kilovatstundu, bet, kad šis limits pārsniegts, par katru nākamo kilovatstundu jāmaksā pēc pamata tarifa – 10,74 santīmi par kilovatstundu.

SPRK tiesas spriedumu “Latvenergo” tarifu lietā uzskata par nepamatotu, tādēļ to pārsūdzēs un patlaban tiek gatavota kasācijas sūdzība Augstākajai tiesai.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.