Āfrikas cūku mēris var skart arī eksotiskās cūkas 2
Vai Āfrikas cūku mēra skartajās teritorijās drīkst audzēt Vjetnamas minicūkas un Ungārijas spalvainās cūkas? Dzirdēju, ka tās neslimo ar Āfrikas cūku mēri. Gribu tās audzēt gaļai. INTA LUDZAS NOVADĀ
Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas eksperte Māra Užule-Spriņģe skaidro, ka pret Āfrikas cūku mēri uzņēmīgi ir visu cūku sugu dzīvnieki.
Cūku ģintī ir vairākas sugas. No Eirāzijas mežacūkas (Sus scrofa) ir izveidotas mājas cūkas (Sus scrofa domestica) dažādas šķirnes. Cūku ģintī ietilpst arī Vjetnamas kārpu cūka (Sus bucculentus).
Āfrikas cūku mēris ir sevišķi bīstama infekcijas slimība. Visā Latvijā, tostarp teritorijās, kur šī slimība bija konstatēta mājas cūkām un joprojām ir mežacūku populācijā, ir atļauts turēt cūkas gan pašpatēriņam, gan sivēnu audzēšanai, gan gaļas ieguvei, ja novietnē tiek ievēroti biodrošības pasākumi, kā tas skaidrots Ministru kabineta noteikumos Nr. 621 “Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām”.
Taču, ja īpašnieks cūkas izkāvis, jo nespēj īstenot biodrošības pasākumus, ir saņēmis par to kompensāciju un iesniedzis Pārtikas un veterinārajā dienestā iesniegumu, apņemoties vienu gadu savā dzīvnieku novietnē cūkas neturēt, viņam šī apņemšanās jāpilda!! Aizliegums attiecas arī uz eksotiskajām cūkām – šķirni Mangalica jeb Ungārijas aitu cūkām un Vjetnamas cūkām.
Ja būs pagājis gads un savā novietnē gribēsiet atsākt cūku turēšanu, būs jāvēršas tuvākajā Pārtikas un veterinārā dienesta pārvaldē vai tās filiālē, lai PVD inspektori pārbaudītu novietni un pārliecinātos, ka tiks ievēroti biodrošības pasākumi. Kad no PVD saņemsiet atļauju cūku ievešanai, varēsiet atsākt to audzēšanu.
Mazajiem audzētājiem piemēro vienkāršākas prasības biodrošībai. Par to rakstījām “Praktiskā Latvieša” 2014. gada 29. septembra numurā, rakstā “Lai neievazātu Āfrikas cūku mēri”.