Vai Eiropas durvis tiks slēgtas Krievijas tūristiem? 61
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pirms ES ārlietu ministru sanāksmes augusta beigās Prāgā izvērtusies asa diskusija par vīzu (ne)izsniegšanu tūristiem no Krievijas, kura jau pusgadu ved barbarisku karu pret Ukrainu.
ES prezidējošās valsts Čehijas ārlietu ministrs Jans Lipavskis nācis klajā ar skaidrojumu, ka netiekot aicināts vispār aizliegt krieviem ceļot uz Eiropu, bet apsvērt tūristu vīzu izsniegšanas ierobežojumus. Viņš atzīmēja, ka Čehija nav pārtraukusi izsniegt Krievijas iedzīvotājiem vīzas, ja braucienam ir humāni iemesli.
Iebilstot pret vīzu izsniegšanas pilnīgu aizliegšanu Krievijas pilsoņiem, Borels atgādināja, ka aptuveni 300 000 krievu ir pametuši savu valsti, bēgot no Putina režīma, un viņiem nevajadzētu slēgt durvis.
Britānijas aizsardzības ministrs Bens Voless izteicies, ka Apvienotā Karaliste varētu padarīt stingrāku vīzu režīmu krieviem, taču paudis šaubas par pilnīgu tūristu vīzu aizliegumu.
Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu izteicies par tūristu vīzu pilnīgu aizliegumu Krievijas pilsoņiem, jo “ir dīvaini redzēt agresora valsts pilsoņus apmeklējam Luvru un tad atgriežamies mājās, it kā nekas nebūtu noticis”.
Arvien vairāk ES dalībvalstu vienpusējā kārtā ierobežo ieceļošanu Krievijas pilsoņiem. Starp tām ir Igaunija, Latvija, Lietuva un Čehija. Septembrī tām plāno pievienoties Somija. Arī Polija apsver šādu iespēju.
Krievijas iedzīvotāju atbalsts karam Ukrainā ir drūma realitāte
Saprotamu iemeslu dēļ par pilnīgu tūrisma vīzu aizliegumu Krievijas pilsoņiem braucieniem uz ES un G7 valstīm uzstājis Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba, jo Krievijas raķešu uzbrukumos Ukrainā katru dienu iet bojā desmitiem cilvēku.
Viņaprāt, ar vīzu aizliegumu ir jāvēršas arī pret parastajiem krieviem, jo viņu vairākums atbalsta šo karu, apsveic ukraiņu civiliedzīvotāju slepkavības, atbalsta raķešu triecienus Ukrainas pilsētām un noliedz Krievijas kara noziegumus.
Ukrainas ārlietu ministra ieskatā, Krievijas tūristiem jāatņem iespēja šķērsot starptautiskās robežas, līdz viņi iemācīsies tās cienīt. Kuleba atzīst, ka juridiskā atbildība par veiktajiem noziegumiem ir individuāla, taču uzskata, ka visiem krieviem ir kopēja sociāla atbildība par briesmu darbiem, kas pastrādāti Ukrainā.
Krievijas iedzīvotāju plašais atbalsts karam Ukrainā ir drūma realitāte, ko nav aptvēruši visi Eiropas līderi. Vācijas kanclers Olafs Šolcs runā par “Putina karu”, taču vācieši jau paaudzēm ir uzņēmušies vainu par Otrā pasaules kara noziegumiem.
Viņaprāt, tūrisma vīzu liegums krieviem būtu pirmais solis, lai mudinātu viņus apzināties savu līdzatbildību par viņu valsts nodarījumiem. Putina režīma mazskaitlīgajiem pretiniekiem, kam draud briesmas dzimtenē, varētu tikt piešķirts politiskais patvērums un uzturēšanās tiesības, saglabājot arī vīzu izsniegšanu humānu apsvērumu dēļ, bet tūrisma ceļojumiem ir jādara gals, uzskata Kuleba.
Tūrisms ir miera un starptautiskās draudzības izpausme, kur nav vietas valstīm, kas grauj mierīgu līdzāspastāvēšanu.
Aprīlī ANO Pasaules tūrisma organizācija ar pārliecinošu balsu vairākumu izslēdza no tās Krieviju.
Vācu konservatīvie par tūrisma vīzu izsniegšanas aizliegumu
Opozīcijā esošie Vācijas konservatīvie pauduši atbalstu tūristu vīzu izsniegšanas aizliegumam Krievijas pilsoņiem. “Nepieciešams pārtraukt atvaļinājumu vīzu izsniegšanu Krievijas pilsoņiem,” intervijā laikrakstā “Bild” norādījusi kristīgo demokrātu un to Bavārijas māsaspartijas Kristīgi sociālās savienības (CDU/CSU) Bundestāga frakcijas priekšsēdētāja vietniece Andrea Lindholce.
Viņa atzinusi, ka, reaģējot uz Krievijas atkārtoto iebrukumu Ukrainā, nepieciešams “dot nepārprotamu signālu Krievijas iedzīvotājiem”. “Vācijas valdībai nav tiesību kārtējo reizi iestāties pret saviem Eiropas partneriem,” uzsvērusi Lindholce.
Eiropas Parlamenta deputāts Deniss Ratke, kurš pārstāv CDU, uzsvēris, ka agresija pret Ukrainu nav vienīgi Krievijas diktatora Vladimira Putina karš, kā to apgalvojis kanclers Olafs Šolcs.
Viņš piebildis, ka pastāv risks, ka Vācija un Eiropa pārtrauks pret Krieviju vērsto sankciju pastiprināšanu un ieroču piegādes Ukrainai. EP deputāts paudis atbalstu Somijai un Igaunijai, kā arī citām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kas pieprasa stingrāku attieksmi pret Krieviju.
“Kas vēlas apturēt Putinu, tas nedrīkst mazināt spiedienu,” norādījis Ratke, uzsverot, ka spiediens ir jāpastiprina, aizliedzot Krievijas pilsoņiem izsniegt tūristu vīzas.
Vācijas valdošā koalīcija, kuru veido sociāldemokrāti (SPD), zaļie un liberālā Brīvo demokrātu partija (FDP), atsakās aizliegt tūristu vīzu izsniegšanu krieviem.
Zaļo līdzpriekšsēdētājs Omids Nuripurs paziņojis, ka saprotot to ļaužu jūtas, kas vēlas liegt Krievijas pilsoņiem tūristu vīzas ieceļošanai ES, jo liela daļa krievu atbalsta Putina rīcību. Viņš atzinis, ka jāliek krieviem nepārprotami saprast, ka “tā lieta neies”, taču cīņā ar diktatūrām tiesisko normu ievērošana no ES puses esot ļoti noderīga.
Viņš piedāvājis, ka tā vietā, lai aizliegtu ieceļošanu ES visiem krieviem, esot aktīvāk jāvērš sankcijas pret tiem, kas aktīvi atbalsta Putinu.