Vai Einšteins bijis rasists? Ko jaunu atklāj agrāk nepublicētas dienasgrāmatas 8
Nule atsevišķā sējumā publicētās izcilā fiziķa Alberta Einšteina dienasgrāmatas, kas rakstītas 1922.-1923.gadā un atspoguļo viņa ceļojumus Āzijā un Tuvajos Austrumos, parāda zinātnieku ne īpaši glaimojošā gaismā.
Kā vēsta BBC, privātajās dienasgrāmatās A.Einšteins izdarījis vispārinātus un nievājošus secinājumus par citām tautām. Tā ķīniešus viņš nodēvējis par “čakliem, netīriem, aprobežotiem”.
Savukārt Tuvo Austrumu ļaudis viņš raksturojis kā “izspļautus no elles”. Arī Šrilankas jeb tā laika Ceilonas iedzīvotājus viņš raksturojis kā tādus, kas “dzīvo lielā netīrībā un ievērojamā smirdoņā, maz dara, un maz viņiem vajag”.
Visasākie gan esot viņa izteikumi par ķīniešiem, kuri raksturoti vairāk kā “automāti nevis cilvēki”, kā arī pausta nožēla par to, “ja ķīnieši aizstās visas citas rases”.
Kā zināms, vēlākajos dzīves gados A.Einšteins bija aktīvs cilvēktiesību aizstāvis ASV un 1946.gadā rasismu nodēvējis par “balto cilvēku slimību”. Būdams ebrejs, A.Einšteins pameta Vāciju 1933.gadā, kad nāca pie varas nacisti.
Eksperti lēš, ka šīs dienasgrāmatas parāda to, kā laika gaitā mainījušies paša A.Einšteina uzskati par rasēm. Turklāt jāņem vērā, ka šie ieraksti dienasgrāmatās tapuši laikā, pirms A.Einšteins bija pats redzējis, pie kā noveda rasisms ASV un Vācijā.