Vai drīkst ēst aprikožu kauliņus? 7
Autors: Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Ir dzirdēti pretrunīgi viedokļi par aprikožu kauliņu kodolu ēšanu. It kā tajos ir daudz vērtīgu vielu, bet ir arī zilskābe. Saindēties gan negribētos.
“Aprikožu kauliņu kodoli tiešām ir vērtīgi, tos nevajag mest projām. Taču svarīgi ievērot devas,” iesaka farmācijas doktore Vija Eniņa. Aprikožu kauliņu kodolos, līdzīgi kā citās sēklās, augi sakopo visu, kas vajadzīgs jaunās dzīvības startam. Šis mazuļa pūriņš ir ļoti vērtīgs arī cilvēka organismam.
Tajos ir E vitamīns, B grupas vitamīni. Kodolos ir eļļa, olbaltumi, ciete. Tie satur antioksidantus. Aprikožu kauliņu kodolu eļļa tiek uzskatīta par vienu no augstvērtīgākajām skaistumkopšanā.
Taču kauliņu kodolā ir arī amigdalīns (B17) – viela, kas cilvēka organismā noārdoties kļūst par zilskābi, un tā ir inde. Nelielos daudzumos lietota, tā nekaitē. Organismam labvēlīgi un nekaitīgi būtu pieci kodoliņi dienā. Kādu laiku tos var lietot profilaktiski, tomēr nedrīkst krist galējībās un ēst saujām katru dienu.
Aprikožu kauliņu kodolus iecienījuši cilvēki ar onkoloģiskām slimībām. Tajos esošajām vielām piedēvē spējas savaldīt ļauno kaiti vai vismaz aizkavēt tās attīstību. Amigdalīnam noārdoties radusies inde darbojas kā zāles, un ir uzskats, ka tā ir toksiska vēža šūnām.
Šī informācija gan nav zinātniski pētīta un pierādīta, taču slimības skartie cits citam iesaka arī šo dziedniecības līdzekli. Ārstnieciskā deva ir 15 kodoliņu dienā. Lietot kauliņus šādā daudzumā sāk pakāpeniski, katru dienu palielinot pa vienam un vērojot, kā organisms reaģēs.
Ja aprikozes, ķiršus un citus konservē ar visiem kauliņiem, veselības drošības dēļ šos krājumus apēd pirmos ne ilgāk kā gada laikā. Ilgstoši var glabāt tādus, kuros augļiem izņemti kauliņi.
Kauliņu kodolus nedrīkst dot bērniem.
Pāris aprikožu kauliņu var piemest džema, uzlējumu aromatizēšanai.