Vai darba devējs var uzteikt darbu, ja to nevar veikt veselības stāvokļa dēļ? 0
Darba likumā teikts, ka darba devējam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, ja darbinieks nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ un to apliecina ārsta atzinums. Kāda ārsta apliecinājums vajadzīgs: ģimenes ārsta, ārstējošā ārsta, arodārsta vai Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas atzinums? JĀNIS RĪGĀ
Darba likumā nav noteikts, kāda ārsta atzinums vajadzīgs, lai darba devējs cilvēkam uzteiktu darbu veselības stāvokļa dēļ.
Tiesības dot atzinumu par personas atbilstību vai neatbilstību veicamajam darbam ir arodslimību ārstam, veicot ierakstu obligātās veselības pārbaudes kartē. Arodslimību ārsts savu slēdzienu par nodarbinātā veselības stāvokļa atbilstību veicamajam darbam var sniegt pēc tam, kad ir izmeklējis nodarbināto, ja nepieciešams, papildus pieprasot un izvērtējot laboratoriskos izmeklējumus un ārstu speciālistu apskates, kā arī to, kādiem kaitīgajiem darba vides faktoriem nodarbinātais ir pakļauts, veicot savus pienākumus.
Atsevišķos gadījumos arī ģimenes ārsts varētu dot slēdzienu, ka persona nespēj veikt darbu veselības stāvokļa dēļ. Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) nosaka cilvēka darbspēju zaudējumu un pieņem lēmumu par invaliditātes noteikšanu. Cilvēks ar invaliditāti drīkst strādāt. Savukārt atbilstību veicamajam darbam noteiks arodslimību ārsts pēc obligātās veselības pārbaudes.
!!! Ja ir ārsta atzinums, ka darbinieks nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ, darba devējam nav atļauts darbinieku tajā nodarbināt.
Uzteikt darbu, pamatojoties uz to, ka darbinieks nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ, un to apliecina ārsta atzinums, drīkst nekavējoties, tomēr tikai tad, ja darba devējam nav iespējams darbinieku ar tā piekrišanu nodarbināt citā darbā.
SVARĪGI
Darba devējam nav tiesību uzteikt darbu darbinieka pārejošas darbnespējas laikā.