Kā var pārbaudīt, vai darba devējs deklarējis manus ienākumus un ieturējis par tiem nodokļus? 1
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Kā lai zinu, vai darba devējs tiešām deklarējis visu manu algu un par to ieturējis nodokļus?” jautā lasītājs Dainis no Daugavpils novada.
Var regulāri pārbaudīt tiešsaistē
“Ir dzirdēts, ka nereti iedzīvotājiem rodas problēmas saņemt pārmaksāto nodokļu atmaksas, pabalstus, pensiju un citus pakalpojumus darba devēju negodprātīgas rīcības dēļ.
Nereti ir gadījumi, kad cilvēks konstatē – darba devējs viņu nav uzrādījis kā darba ņēmēju, nav iesniedzis Valsts ieņēmumu dienestam datus par darba attiecību pārtraukšanu, uzrādījis nepareizus datus par algas apmēru vai, pašai personai nezinot, tā kļuvusi par darba ņēmēju (amatpersonu) kādā “fiktīvā” uzņēmumā, kur faktiski nestrādā,” norāda Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārstāve Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa.
Tāpēc iedzīvotāji, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) pieejamos datus, var regulāri pārbaudīt darba devēja deklarētos ienākumus, ieturētos nodokļus un darba periodus, lai savlaikus konstatētu šādus gadījumus un informētu par tiem VID.
“Informācija par aprēķinātajām sociālajām iemaksām un ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli ir pārbaudāma katru mēnesi. Savukārt tiem darbiniekiem, kuri nodarbināti uzņēmumā, kurš maksā mikrouzņēmumu nodokli, informācija par aprēķināto ienākumu apskatāma reizi ceturksnī,” paskaidro VID pārstāve.
Ja konstatē neatbilstību – jāziņo VID
Lai pieslēgtos EDS, ikreiz nepieciešams autentificēties. EDS sadaļā Pārskati, apakšsadaļā Par nodokļu maksātāju iesniegtās ziņas, izvēloties attiecīgā pārskata veidu, ikviens iedzīvotājs var iegūt informāciju par:
• darba devēja aprēķinātajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām,
• darba devēja deklarēto ieturēto iedzīvotāju ienākuma nodokli,
• darba devēja deklarētos ceturkšņa ienākumus mikrouzņēmumā,
• darba devēja deklarētos fiziskās personas darba periodus,
• kopējiem gada laikā gūtajiem ienākumiem un gada laikā jums piemērotā neapliekamā minimuma un atvieglojumu apmēru (par apgādājamajiem, par invaliditāti u.c.).
Savukārt informācija par personas pārstāvību uzņēmumos (SIA, ZS, IU, IK), kā arī citas fiziskas personas pārstāvībai uz pilnvaras pamata atrodama pārskatā Pārstāvētās personas. “Darba ņēmēju informētība par EDS norādīto datu korektumu ļauj savlaicīgi konstatēt un risināt problēmas, bez papildu apgrūtinājumiem saņemt pabalstus un/vai citus pakalpojumus iestādēs, izvairīties no sankcijām. Ja konstatējat par sevi norādīto datu neatbilstību, lūdzu, informējiet par to VID, rakstot EDS sadaļā Sarakste ar VID!” uzsver Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa.