Vai darba devējs drīkst atlaist sievieti, kuras bērns pārāk bieži slimo? 30
“Esmu atgriezusies darbā pēc 1,5 gada bērna kopšanas atvaļinājuma. Diemžēl bērns, uzsākot bērnudārza gaitas, salīdzinoši bieži slimo, tāpēc man nākas laiku pa laikam lūgt darba devējam iespēju strādāt no mājām. Nu tas ir novedis pie tā, ka darba devējs draud mani atlaist, kad bērnam paliks 2 gadi. Kā galvenais iemesls tiek minēti tieši darba kavējumi bērna veselības dēļ. Vai mani var atlaist?”
Šāds jautājums radies kādai LA.lv lasītājai. Meklējam atbildi!
Atbilde uz līdzīgu jautājumu publicēta arī LVportals.lv. Tajā Valsts darba inspekcijas Klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa atgādina, ka “Darba tiesiskās attiecības ar ikvienu darbinieku ir izbeidzamas tikai Darba likumā noteiktajos gadījumos un atbilstoši Darba likumā noteiktajai kārtībai.
Tas nozīmē, ka darba devējam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, vienīgi pamatojoties uz apstākļiem, kas saistīti ar darbinieka uzvedību, viņa spējām vai ar saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā Darba likuma 101. panta pirmajā daļā noteiktajos gadījumos. Līdz ar to, ja darba devējam radušies iepriekš minētie apstākļi, darba tiesiskās attiecības ar darbinieku uzteicamas, ievērojot Darba likumā noteikto uzteikšanas kārtību un termiņus (Darba likuma 103. pants). Tāpat darba devējam ir jāizvērtē, vai atbilstoši Darba likuma 108., 109. un 110. pantam nav kādi ierobežojumi, aizliegumi vai papildu noteikumi darba tiesisko attiecību uzteikšanai,” norāda Valsts darba inspekcijas Klientu atbalsta nodaļas vadītāja Dace Stivriņa.
Atbilstoši Darba likuma 101. panta pirmās daļas 11. punktam darba devējam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, ja darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ (tostarp arī darbnespēja slima bērna kopšanai, jūsu gadījumā – pēc atgriešanās no BKA) nepārtraukti neveic darbu vairāk nekā sešus mēnešus vai kopumā vienu gadu triju gadu periodā, ja darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem, šajā laikā neieskaitot grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, kā arī darbnespējas laiku, ja darbnespējas iemesls ir nelaimes gadījums darbā, kura cēlonis ir saistīts ar darba vides faktoru iedarbību, vai arodslimība.
Tas nozīmē, ka darba devējam ir jāuzskaita visi darbinieka darbnespējas periodi. Tikai situācijā, ja, piemēram, bērns slimo pusgadu no vietas vai slimošana kopumā, saskaitot visus slimošanas periodus, ilgusi vienu gadu trīs gadu periodā, darba devējam ir pamats vērtēt uzteikuma piemērošanu ilgstošas slimošanas dēļ.