“Briti jūnijā varēs doties atvaļinājumā uz Spāniju!” Vai Covid pases glābs Eiropas tūrisma sezonu? 20
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Tuvojoties vasaras atvaļinājumu sezonai, Eiropas Savienībā dažādos līmeņos tiek apspriests jautājums par tā dēvēto Covid pasu jeb vakcinācijas sertifikātu ieviešanu, lai varētu atsākt ceļošanu.
Aktīvi jāturpina iedzīvotāju vakcinēšana
ES amatpersonas un arī Eiroparlamenta deputāti pauduši atbalstu vakcinācijas sertifikātu ieviešanai, lai varētu atsākt ceļošanu un novērstu situāciju, kad atsevišķas ES valstis pievieno savus ierobežojumus.
Vakar Eiroparlamentā notika plaša diskusija par šo tēmu, piedaloties arī EK tieslietu komisāram Didjē Reindersam.
“Cilvēki mums uzdod vienkāršu jautājumu: ko dos šis sertifikāts, kā tas ietekmēs manu dzīvi?” pirms diskusijas teica Eiroparlamenta Tautas partiju grupas priekšsēdis Manfreds Vēbers.
Viņaprāt, sertifikātam jābūt saistītam ar ceļošanas brīvību visā Šengenas joslā.
Eiroparlamentārieši arī izteicās par bezmaksas Covid testiem un par to, lai sertifikātos tiktu uzrādītas tikai vakcīnas, ko apstiprinājusi Eiropas Zāļu aģentūra vai ārkārtas situācijā atļāvusi lietot Pasaules veselības organizācija.
Eiropadome devusi iespēju dalībvalstīm patstāvīgi izlemt, vai atzīt vakcinācijas sertifikātu ar Krievijas vakcīnu “Sputņik” un Ķīnas vakcīnu “Sinopharm”, ko iepirkusi Ungārija.
Kā atzīmē izdevums “Politico”, Eiropadomē, kas apvieno dalībvalstu pārstāvjus, nav vienota viedokļa par dokumenta, saukta par “digitālo zaļo sertifikātu”, lietošanu, jo nav panākta vienošanās, vai ES mērogā atvieglot ierobežojumus Covid pasu turētājiem un ar kādiem noteikumiem.
“EK ir gatava atbalstīt Eiropadomi un Eiroparlamentu uzticama un droša instrumenta ieviešanā,” paziņojis Reinderss, piebilstot, ka “tiek izstrādāti tehniskie aspekti sertifikāta efektīvai lietošanai visā Eiropā”.
Viņš uzsvēra, ka ir ļoti svarīgi ieviest sertifikātu pirms vasaras iestāšanās un tāpēc ir aktīvi jāturpina iedzīvotāju vakcinēšana.
Analītiķi atzīmē, ka var rasties jautājumi par dažādu vakcīnu lietojumu. Analīzes liecina, ka Ķīnas vakcīnas “Sinopharm” un “Sinovac” nav tik efektīvas kā to Rietumu analogi, atzīmē izdevums “Politico”.
Briti cer uz atvaļinājumu Spānijā
Britu medijos jau parādījušies jūsmīgi paziņojumi, ka Covid pases varētu tikt ieviestas jau maijā, paverot ceļu uz vasaras atvaļinājumu sezonu, bet līdz jūnijam varētu tikt atcelti vēl spēkā esošie ierobežojumi.
Kā raksta avīze “The Times”, aptuveni 38 miljoni Britānijas iedzīvotāju dzīvo rajonos, kur pagājušajā nedēļā nav konstatēts gandrīz neviens saslimšanas gadījums ar Covid.
Valstī līdz šim vakcinēti 33,9 miljoni cilvēku un 13,2 miljoni saņēmuši otro poti.
Laikraksts “The Sun” jūsmo, ka briti jūnijā varēs doties atvaļinājumā uz Spāniju.
Spānijas tūrisma ministrs Fernando Verelsts paziņojis, ka “jūnijs būs tūrisma sezonas atgūšanās sākums valstī, jo līdz tam laikam mums būs digitālais vakcinācijas sertifikāts un mēs varēsim atvērt savas robežas”.
ES un ASV cenšas saskaņot vakcinācijas sertifikātus
Jau gadu dzīvojot koronavīrusa pandēmijas apstākļos, Brisele joprojām cenšas koordinēt dažādu ES dalībvalstu ieviestos ceļošanas ierobežojumus.
“Mēs nevaram pieļaut pasākumu raibumu, katrai valstij rīkojoties pēc saviem ieskatiem,” paziņojusi Eiroparlamenta deputāte Sofija Velda.
Eksperti paredz asas diskusijas, jo veselības aprūpes jautājumi ir katras dalībvalsts kompetencē, bet ir jāpanāk ceļošanas brīvība ES mērogā.
Koordinācijas centienus ir sarežģījuši jaunu koronavīrusa mutāciju gadījumi, kas var mazināt vakcinācijas efektivitāti.
Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena intervijā laikrakstā “The New York Times” paudusi cerību atļaut ES ierasties ASV ceļotājiem, kas veikuši Covid vakcināciju ar Eiropas Zāļu aģentūras apstiprinātajām vakcīnām.
Vairākas ES amatpersonas uzskata, ka fon der Leiena pasteigusies ar šādu izteikumu, jo epidemioloģiskā situācija ASV ir neskaidra.
Horvātija un Grieķija, kuru ekonomika ir ļoti atkarīga no tūrisma, paziņojušas, ka uzņems ASV tūristus. ES pārstāvis paziņojis, ka Briseles un Vašingtonas ierēdņi saskaņo prasības, lai ES un ASV vakcinācijas sertifikāti būtu saderīgi.