Ekrānšāviņš. Twitter@NASA

Vai citplanētieši slēpjas uz Saturna? NASA pamana pārsteidzoši stipru ūdens strūklu, kas varētu būt dzīvības zīme 11

Ja mūsu Saules sistēmā ir paslēpušies citplanētieši, tie varētu atrasties uz Saturna sestā lielākā pavadoņa, liecina kāds jauns pētījums. NASA Džeimsa Veba teleskops ir atklājis “pārsteidzoši lielu” ūdens tvaiku strūklu, kas nāk no Saturna pavadoņa Enceladus dienvidu pola, par to vēstī portāls dailymail.co.uk.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Pētnieki saka, ka šīs strūklas stiepjas vairāk nekā 6000 jūdžu attālumā – tas ir attālums no Losandželosas līdz Buenosairesai. Nav pagaidām skaidrs, kas izraisa šo spēcīgo strūklu, bet zinātnieki domā, ka šis okeāns varētu būt sava veida ārpuszemes dzīvības mājvieta.

Saturnam ir vairāk nekā 100 zināmi pavadoņi, bet Enceladus ir vienīgais, uz kura ir šķidrs ūdens okeāns, tāpēc tas ir salīdzināms ar Zemi. Enceladus – sestais lielākais Saturna pavadonis – ir sastingusi sfēra, kuras diametrs ir apmēram septītā daļa no Zemes Mēness diametra. Enceladus kosmosā redzams kā skaista balta sfēra, ko klāj ļoti biezs ledus slānis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ūdens strūklas un dažas cietas daļiņas, piemēram, ledus kristāli, izplūst no sasalušās virsmas lūzumiem, ko sauc par “tīģera svītrām”. Taču zinātniekus pārsteidza šīs konkrētās strūklas izmērs – tā ir pirmā reize, kad kas tāds novērots šādos milzīgos apmēros.

Džeronimo Viljanueva NASA Godāras kosmosa lidojumu centrā Grīnbeltā, Merilendā, sacīja, ka “Tas bija tik šokējoši atklāt ūdens strūklu, kas vairāk nekā 20 reizes pārsniedz Mēness izmēru. Tā sniedzas tālu ārpus tās izlaišanas reģiona dienvidu polā. Turklāt ūdens tvaiki no strūklas izplūst ar tādu ātrumu, lai pāris stundu laikā piepildītu olimpiskā izmēra peldbaseinu.” Salīdzinājumam, to darot ar dārza šļūteni uz Zemes, šis proceass aizņemtu vairāk nekā divas nedēļas.

Enceladus orbīta ap Saturnu ir salīdzinoši ātra, tikai 33 stundas. Tā strūkla, griežoties ap Saturnu, būtībā izspļauj ūdeni, atstājot virpuļveida oreolu visapkārt. Turklāt šis Mēness nodrošina ūdens piegādi visai Saturna sistēmai, tostarp pašai planētai un citiem tās pavadoņiem.

Šobrīd gan vēl nav skaidrs, vai Mēness okeāns ir dzīvības mājvieta, lai gan pētnieki ir teikuši, ka Enceladus “atbilst kritērijiem”, lai tur dzīvība tiešām varētu būt. Eksperti pagājušā gada decembrī atklāja, ka okeāns satur fosforu, kas ir būtisks dzīvības elements, ko izmanto DNS un RNS konstruēšanai. “Mēs zinājām, ka Enceladā ir lielākā daļa elementu, kas ir būtiski dzīvībai, kā mēs to zinām, — ogleklis, ūdeņradis, slāpeklis, skābeklis un sērs,” izdevumam Science News sacīja Morgans Kabels, Pasadenas Reaktīvo dzinēju laboratorijas astrobiologs.

Reklāma
Reklāma

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.