Vai cilvēki nomirst no Covid-19, ja novēloti izsaukts NMPD? Skaidro Cipule 29
Kāds kanāla RīgaTV 24 raidījuma “Uz līnijas” skatītājs uzdeva šādu jautājumu: Vai tie, kas diemžēl miruši no Covid-19, ir tie, kas ilgstoši jau ārstējās slimnīcā, vai tie, kas novēloti izsauca Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu (NMPD). Atbild Liene Cipule, NMPD direktore.
“Tiem pacientiem, kas ir miruši no Covid-19, ir bijusi pazemināta iespēja vai kaut kāda predispozīcija tam, kāpēc reakcija viņu organismā ir bijusi tik sakāpināta. Protams, arī pavadošās blakus saslimšanas,” skaidro NMPD direktore.
Viņa atzīst: kad un kā saukt NMPD Covid-19 gadījumā bijis liels izaicinājums gan dienestam, gan sabiedrībai, gan dakteriem, lai saprastu visprecīzāk to mirkli, kad jābrauc uz slimnīcu.
“Jāsaka, ka ar Covid-19 pacienta stāvoklis var pa dienām strauju mainīties. Atsevišķos gadījumos mums nācās atzīt, ka, iespējams, būtu bijis labāk, ja pacients uz slimnīcu būtu devies ātrāk, nekā nekā viņš mums piezvanīja,” izteicās mediķe.
“Pirmkārt, ja ir aizdomas par Covid-19 ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu un jānodrošina testa veikšana, lai apstiprinātu vai noliegtu saslimšanu.
Tad ar ģimenes ārstu kopā katru dienu ir jāsazinās, kas arī notiek. Ģimenes ārsti zvana pacientiem, pārjautā kāds ir veselības stāvoklis un izvērtē tās situācijas, kad ir jāsauc ātrā palīdzība,” stāsta NMPD direktore.
Viņa norāda, ka ar kopā ar ģimenes ārstiem ir ļoti daudz strādāts, lai atsevišķi pacienti, kuriem nav smaga slimības gaita, bet ir citi riski, uz slimnīcu tiek vesti ātrāk.
“Ir virkne saslimšanu, par kurām mēs jau laikus zinām, ka tas varētu nozīmēt, ka būs smaga Covid-19 slimības gaita,” norādīja Cipule.