Vai brīvdienās jāslēdz veikali? 2
“Uz emocijām nevar balstīt šādus lēmumus, tā biznesam nepieiet. Vajag nopietnus pētījumus un analīzi. Tas, kas publiski ir izskanējis, ir tendenciozi,” tā ieceri svētku dienās un vēlāk brīvdienās slēgt veikalus vērtē AS “Diāna” valdes priekšsēdētājs Edvīns Bermanis. Katrai pusei gan esot sava taisnība, bet, lai šo jautājumu virzītu tālāk, nepieciešami nopietni argumenti.
Jautājums par veikalu slēgšanu brīvdienās un svētku dienās sabiedrības uzmanības degpunktā nonāca pagājušajā nedēļā pēc tam, kad Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs nāca klajā ar ierosinājumu slēgt veikalus svētkos un vēlāk arī brīvdienās. Kā izrādās, Latvijas Tirdzniecības darbinieku arodbiedrība (LTDA) kopā ar LTA jau sākusi darbu pie priekšlikumu izstrādes likumdevējiem. LTA prezidents Henriks Danusēvičs sarunā ar “LA” teica, ka tirdzniecības nozares Sociālā dialoga padome lēmusi par nepieciešamību veikt grozījumus likumos ar mērķi noteikt, ka veikali svētkos nestrādātu. Ar laiku šis aizliegums tiktu paplašināts arī attiecībā uz darbu svētdienās – tā tas esot daudzās Eiropas Savienības valstīs, kur veikali slēgti arī svētdienās.
Attiektos uz dominējošajiem
LTDA priekšsēdētāja Maira Muceniece norādījusi, ka LTDA iestājas par veikalu darba laiku ierobežošanu, vispirms tos slēdzot valsts svētku dienās. “Vēlamies panākt, lai mūsu valstī tiktu mainītas iepirkšanās tradīcijas un svētkos būtu slēgti visi veikali un tirdzniecības centri, nodrošinot brīvdienas to darbiniekiem, lai viņi varētu būt kopā ar savām ģimenēm un iegūtu svētku sajūtu,” izteicās Muceniece. Arī H. Danusēvičs paudis viedokli, ka sociālais ieguvums, ieviešot šādu ierobežojumu, tirdzniecībā strādājošajiem būtu iespēja svētkos veltīt laiku ģimenei, bērniem un atpūtai. Savukārt lielajiem darba devējiem ieguvums būtu no tā, ka augs darba ražīgums, jo “atpūties cilvēks spēj strādāt ar lielāku atdevi”, vēstīja LETA. “Uzskatu, ka nozares dominējošiem spēlētājiem darbs svētdienās peļņu nenes, jo ir mazāks apgrozījums, savukārt darba izmaksas ir divas reizes lielākas. Tomēr, lai nodrošinātu iespēju iegādāties pārtiku vai veikt citus nepieciešamos pirkumus tiem cilvēkiem, kuri nav paspējuši to izdarīt vai kuru darba grafiki sakrīt ar veikalu darba laiku darbdienās, jāatļauj mazajiem veikaliem strādāt arī brīvdienās. LTA uzskata un to arī ir pārrunājusi ar Ekonomikas ministriju, ka šādas izmaiņas veikalu darba laikā uzlabotu mazo tirgotāju konkurētspēju,” stāstīja Danusēvičs. LTA gan iecerējusi, ka ierobežojumi strādāt brīvdienās neattiektos uz mazajiem un vidējiem veikaliem, bet uz tirgū dominējošiem tirgus spēlētājiem. Sarunā ar “LA” Danusēvičs nenoliedz – mērķis ir ierobežot dominējošos veikalus un veicināt mazo veikalu attīstību un sekmēt konkurenci. Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas (LPTA) izpilddirektors Noris Krūzītis gan domā, ka būtu jāsauc lietas īstajos vārdos, proti, aiz LTA rūpēm par tirdzniecībā strādājošo iespēju atpūsties un pavadīt laiku ar ģimeni patiesībā slēpjas konkurences cīņa un LTA vadītāja rūpes par atsevišķu uzņēmumu biznesa interesēm. Krūzītis uzskata – ja ierobežojumi tiks pieņemti, tad tiem būtu jāattiecas vienādi uz visiem tirgus dalībniekiem.
Pastāv alternatīva
Pirmās nepieciešamības preču tirdzniecības vietām nevajag aizliegt strādāt brīvdienās, tā uzskata SIA “Elvi Latvija” komercdirektore Laila Vārtukapteine, norādot, ka īpaši būtisks šis jautājums ir reģionos, kur šāds veikals nereti ir vienīgā alternatīva pārtikas preču un ikdienā lietojamo līdzekļu iegādei. Tas, ka veikalu aizvēršana brīvdienās radītu pircējiem papildu iespēju brīvdienās veltīt laiku ģimenei un atpūtai dabā, esot atbalstāms. Taču lauku veikali atšķirībā no lielajiem pilsētu tirdzniecības un izklaides centriem neesot vieta, kur pircēji pavadītu vairāk laikā, nekā nepieciešams, lai iegādātos pirmās nepieciešamības preces. “Lielpilsētu iedzīvotājiem ir pieejams daudz alternatīvu, kur brīvdienās un svētkos iegādāties pirmās nepieciešamības preces, brīvdienās aizverot mazumtirdzniecības veikalus, lauku iedzīvotājiem šāda iespēja būs liegta. Nereti tuvākā vieta, kur iegādāties maizi vai pienu, var atrasties vairāku desmitu kilometru attālumā,” komentē L. Vārtukapteine. Tāpat jāņem vērā pilsētnieku paradumus brīvdienās un svētku dienās apmeklēt radus, draugus vai izvēlēties izklaides iespējas reģionos. “Ņemot vērā to, ka pēc darba nedēļas vai svētkos lielo pilsētu iedzīvotāji brauc uz laukiem atpūsties un tur tērē arī savu naudu, lauku veikaliem tirdzniecība brīvdienās ir svarīgs ienākumu avots, lai vispār spētu eksistēt,” ir pārliecināta L. Vārtukapteine. Viņa piedāvā alternatīvu, proti, rūpējoties par darbinieku atpūtu, bet ņemot vērā situāciju reģionos, veikali varētu būt aizvērti, piemēram, pirmdienās. Šāda prakse esot daudzos pasaules muzejos un bibliotēkās, un to būtu iespējams pārņemt Latvijā. Jāteic, ka lēmumu par to, kādi priekšlikumi tiks iesniegti likumdevējiem, pieņems LTA konferencē 18. augustā un LTDA padomē 13. septembrī. Jāatgādina arī, ka portālā “Manabalss.lv” šā gada aprīlī sākta parakstu vākšana, lai svētdienās būtu slēgti tirdzniecības centri.
Tikmēr salīdzinoši netālajā Somijā vērojama cita tendence – veikalu darbalaiks kopš šā gada sākuma ir pagarināts un tas radījis papildu darba vietas 2500 cilvēkiem, turklāt vērojams mazumtirdzniecības pieaugums, vēsta mediji.
Viedoklis
Vēl jādiskutē
Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens: “Esmu piesardzīgs, vērtējot priekšlikumu par veikalu slēgšanu svētkos un brīvdienās, uzskatu, ka tas nebūtu samērīgs. Valstij ir jāveicina godīga konkurence, kas netiks realizēta, ierobežojot vienu daļu tirdzniecības nozares, no konkurences politikas viedokļa raugoties, komercdarbību ierobežojošu normu noteikšana tikai atsevišķai mazumtirdzniecības grupai nav uzskatāma par labu praksi. Šis priekšlikums noteikti jādiskutē visas nozares ietvaros, kā arī jāaktualizē diskusija sabiedrībā – vai esam gatavi iepirkšanās paradumu maiņai. Virknē valstu ir vērojama tendence konkurences veicināšanas nolūkā daļēji vai pilnībā atteikties no “svētdienas” tirdzniecības ierobežojumiem, jo tirdzniecība svētdienās lielveikalos nodrošina patērētājiem daudz lielāku mobilitāti, izvēloties iepirkšanās vietu un laiku. Par lielveikalu darbošanos svētkos – patlaban efektīvi darbojas tirgus pašregulācijas mehānisms, kad lielveikali individuāli nosaka darba laiku svētku dienās.”