Pasaules politikā pēc tāda tipa līderiem pieprasījums gan aug. Arī ASV prezidenta vēlēšanās populārs bija Benijs Sanders, bet Francijā nesen – Žans Liks Melanšons. Kāpēc tā notiek? 8
Vēlētājiem apnicis, ka visi politiskie līderi izskatās tik līdzīgi. Kad parādās cita veida politiķi, viņi piesaista uzmanību.
Citās valstīs bieži ir spēcīgs pretpols arī labējā flangā. Lielbritānijā tāda īsti nav. Kāpēc?
Galvenais iemesls – vēlēšanu sistēma. Konkurētspējīgai partijai jābūt lielai, lai varētu “pārklāt” visu valsti, piedāvāt 650 spēcīgus kandidātus. Jaunai partijai tas ir faktiski neiespējami. Ambiciozi politiķi labāk izvēlas iestāties kādā esošā partijā.
Kas notiks ar Skotiju?
Skotu nacionālisti grib vēl vienu referendumu, lai gan iepriekšējo reizi atdalīšanās ideja tika diezgan pārliecinoši noraidīta. Es šaubos, ka breksita dēļ cilvēki būs gatavi tagad mainīt pozīciju. Skotija ir ļoti cieši saistīta ar Angliju gan ekonomikas, gan drošības ziņā. Ir tikai dažas jomas, kas ir decentralizētas, piemēram, izglītība. Par to lemj Skotijas parlaments. Atdalīšanās būtu ļoti sarežģīts process, un pirms breksita sarunu noslēguma tas nenotiks. Es paredzu, ka divos gados šīs sarunas nenoslēgsies, būs vajadzīgs pagarinājums.
Kāpēc neatkarības idejas ir cieņā Skotijā, bet nav populāras Velsā?
Interesanti, ka Velsā cilvēki biežāk lieto savu – velsiešu – valodu nekā Skotijā gēlu vai ķeltu valodas. Tomēr velsiešiem nav tik spēcīgi izteikta nacionālā identitāte kā skotiem. Vēsturiski tās apvienošanās ar Angliju notika agrāk un ar mazāku pretestību.
Kas Latvijai būtu labāk – neatkarīga Skotija kā ES dalībvalsts vai Skotija Lielbritānijas sastāvā ārpus ES?
Drīzāk, ka Skotija paliek daļa no Lielbritānijas. Vēsturiski Lielbritānija no lielvalstīm ir bijusi lielākā Baltijas valstu atbalstītāja. Arī kā NATO dalībniece. Tāpēc mūsu interesēs ir stipra Lielbritānija. Ja Skotija atdalīsies, protams, šī ietekme mazinātos.