Foto: Fotolia

Vai Bitcoin nomainīs eiro? Kas tā par valūtu un cik droša? Atbilde lasītājam 0

Lūdzu, pastāstiet par kriptovalūtu Bitcoin! Kas tā tāda un cik droša? EDGARS Rembates pagastā

Reklāma
Reklāma

Pamatlietas, kas jāzina visiem

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Kriptovalūta ir digitālā nauda, kas pastāv informācijas veidā datoros, planšetdatoros, telefonos un specializētos kriptovalūtu makos. Arī Bitcoin ir virtuāla nauda jeb speciāli internetam radīta valūta. Par tīkla uzturētāju var kļūt ikviens, kam ir dators un pieejams internets. Šādus uzturētājus sauc par maineriem – viņi apstrādā darījumus tīklā.

Kriptovalūta ieguvusi popularitāti to personu vidū, kuras nevēlas, lai tās kontrolētu centralizētas iestādes un uzraugi, piemēram, centrālās bankas un valdības. Šā iemesla dēļ kriptovalūta ir populāra tādās valstīs kā Ķīna, Venecuēla, Argentīna, Zimbabve. Kripto­valūtas regulāri izmanto tie, kam ir jāveic maksājumi no Eiropas un Amerikas uz jaunattīstības reģioniem, piemēram, Āfrikas valstīm, Indiju un Filipīnām, jo parastie banku pārskaitījumi ir dārgi un aizņem vairākas dienas. Turpretī pārskaitījumi kriptovalūtā tiek apstrādāti ātri un ir lētāki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielākajai daļai šo reģionu iedzīvotāju nav pieejami banku pakalpojumi, bet vairākums lieto jaunākās paaudzes telefonus ar interneta pieslēgumu, līdz ar to kriptovalūtas nereti ir vienīgais veids, kā viņi var saņemt naudas pārskaitījumus no tuviniekiem, kas ir viesstrādnieki rietumvalstīs. Lai gan kriptovalūtas izmanto arī atsevišķas bankas, maksājumus pieņem dažu valstu iestādes un interneta veikali, taču investīcijas šajās valūtās tomēr ir riskants pasākums, tāpēc pirms investēšanas jāveic rūpīga izpēte un analīze. Šīs valūtas fani par vienu no tās priekšrocībām nosauc anonimitāti, taču diez vai legāliem darījumiem tā ir nepieciešama.

Līgumisks, nevis likumisks maksāšanas līdzeklis

Latvijas Bankas maksājumu sistēmu eksperts Deniss Fiļipovs brīdina, ka Bitcoin nav valūta, kurai ir likumīgs maksāšanas līdzekļa statuss. Bitcoin juridiski nav piesaistīts nevienas valsts oficiālai valūtai, to neviens neregulē un neuzrauga. Turklāt šī virtuālā valūta ir līgumisks, nevis likumīgs maksāšanas līdzeklis. Taču to var izmantot kā maiņas līdzekli, iegādājoties kādas preces vai pakalpojumus, ja abas puses par to vienojas un ir gatavas uzņemties visus riskus.

Ja esat nolēmuši darboties ar Bitcoin, eksperts atgādina vismaz divas būtiskas lietas, kas jāņem vērā.

Pirmkārt, Bitcoin ir izdomāta virtuāla valūta, nevis reāla nauda. 2017. gadu Bitcoin sāka ar cenu zem 1000 ASV dolāriem par vienu Bitcoin. Decembra vidū tika sasniegta visu laiku augstākā vērtība, pietuvojoties 20 000 ASV dolāru par vienu Bitcoin, kura pēc tam dažās dienās strauji nokritās par vairāk nekā 30%, radot Bitcoin turētāju virtuālo aktīvu samazinājumu kopā par vairāk nekā 100 miljardiem ASV dolāru. Gads noslēdzās ar strauju Bitcoin vērtības samazinājumu – līdz 14 000 ASV dolāru atzīmei. Lai nopelnītu ar Bitcoin, nepieciešams, lai šī spekulatīvā aktīva cena aug. Ja ažiotāža noplaks, pieprasījums samazināsies un cenas kritums var būt dramatisks. Tātad spekulantiem ir svarīgi nepārtraukti piesaistīt jaunus ieguldītājus, lai uzturētu stabilu pieprasījumu par Bitcoin pirkšanu (līdzīgi kā tas tika novērots finanšu piramīdās).

Reklāma
Reklāma

Otrkārt, pērkot jeb mainot Bitcoin, patērētājs, īpaši kuram nav profesionālas pieredzes aktīvu tirdzniecībā, var saskarties ar vairākiem riskiem:

• zaudēt naudu Bitcoin maiņas procesā, jo maiņas biržu darbība netiek regulēta;

• Bitcoin vērtība strauji mainās un pat var zust, jo tā nav piesaistīta nevienas valsts oficiālajai valūtai;

• patērētājus, kas izmanto Bitcoin, lai norēķinātos par precēm un pakalpojumiem, neaizsargā Eiropas Savienības tiesību aktos paredzētās tiesības atgūt līdzekļus, kas norakstīti neautorizētu darījumu rezultātā;

• no digitāla maka nozagtus Bitcoin nav iespējams atgūt.

Tāpēc darbībās ar šo virtuālo valūtu mūsu nacionālās bankas aicinājums ir rīkoties saprātīgi un rūpīgi apdomāt, vai tiešām vēlaties ieguldīt savu naudu tik riskantā lietā. Ja 2009. gadā, kad radās Bitcoin, tas tiešām šķita kaut kas jauns un inovatīvs, tagad, tehnoloģijām strauji attīstoties, šis nebūt vairs nav tik ātrs un lēts norēķinu veids. Zibmaksājumi, piemēram, nodrošina ātrāku, ērtāku un drošāku servisu ar zemākām izmaksām, pārskaitot naudu no konta vienā bankā uz kontu citā bankā ne ilgāk kā dažās sekundēs jebkurā dienā un jebkurā diennakts laikā, arī brīvdienās un svētku dienās.

UZZIŅA

Populārākās kriptovalūtas:
• Bitcoin
• Ripple
• Bitcoin Cash
• Cardano
• Litecoin
• NEO
• NEM
• Stellar
• IOTA
• EOS
• Dash
• TRON
• Monero

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.