Foto – LETA

Vai bezdarbnieka stipendija ir ienākums? 0

Vai sociālais dienests, izvērtējot materiālo stāvokli, par ienākumiem drīkst uzskatīt bezdarbnieka stipendiju? Ja drīkst (vai nedrīkst), kurš likums to nosaka? 
Inta Limbažu novadā

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Novērtējot cilvēka vai ģimenes materiālo stāvokli, lai piešķirtu trūcīgas vai maznodrošinātas personas vai ģimenes statusu, ņem vērā visu ģimenes locekļu ienākumus. To dara atbilstoši Ministru Kabineta 2010. gada 30. marta noteikumiem Nr. 299 “Noteikumi par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu”.

Lai saņemtu trūcīgas personas vai ģimenes statusu, pašvaldībā jāiesniedz iesniegums un jāaizpilda iztikas līdzekļu deklarācija. Uz iesnieguma pamata pašvaldības sociālais dienests pārbauda deklarācijā sniegtās ziņas, izmantojot ziņas no valsts un pašvaldības datu reģistriem vai pieprasot tās no valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī privātpersonām. Ja nepieciešams, tas var pieprasīt arī ziņas apliecinošus dokumentus un apsekot personu vai ģimeni dzīvesvietā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Deklarācijā norāda šādus ienākumus par pēdējiem trim kalendāra mēnešiem: ienākumi no algota darba; valsts sociālās apdrošināšanas pabalsti, atlīdzības un pensijas (ieskaitot piemaksu pie pensijas), valsts sociālie pabalsti, stipendijas, kompensācijas, uzturlīdzekļi; atsevišķi dzīvojoša laulātā vai bērna vecāka sniegtais materiālais atbalsts; citi ienākumi.

Par ienākumiem šo noteikumu izpratnē nav uzskatāmi “Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma” 5. pantā minētie ienākumi, kā arī pašvaldības iepriekš izmaksātie sociālās palīdzības pabalsti un sociālās garantijas bārenim un bez vecāku gādības palikušam bērnam pēc ārpusģimenes aprūpes beigšanās, kā arī naudas līdzekļi, kas iegūti no labdarības fondiem, studējošā kredīts un sociālo kampaņu rezultātā gūtais materiālais labums.

Savukārt “Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma” 5. pantā teikts, ka par ienākumiem neuzskata piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu; bērna invalīda kopšanas pabalstu; pabalstu invalīdam, kuram nepieciešama kopšana; pabalstu par asistenta izmantošanu; pabalstu transporta izdevumu kompensēšanai invalīdam, kuram ir apgrūtināta pārvietošanās; pabalstu ar celiakiju slimam bērnam; pabalstus bērna piedzimšanas un personas nāves gadījumā; kā arī šajā likumā noteiktos pašvaldības sociālās palīdzības pabalstus.

Līdz 2011. gada 31. decembrim par ienākumiem neuzskatīja arī bērna kopšanas pabalstu, piemaksu pie šī pabalsta vai vecāku pabalstu par dvīņiem vai vairākiem vienās dzemdībās dzimušiem bērniem, pirmos 50 latus no vecāku pabalsta un bezdarbnieka stipendiju (!) profesionālās apmācības, pārkvalifikācijas vai kvalifikācijas paaugstināšanas laikā, kā arī neformālās izglītības ieguves laikā.

Tātad no 2012. gada 1. janvāra likumi diemžēl ir mainījušies un tagad bezdarbnieka stipendiju ieskaita ienākumos, lemjot par trūcīgas personas vai ģimenes statusa piešķiršanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.