Vai bārbeļu ogas ir ēdamas? 15
Autors: Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Manā dārzā aug vairākas bārbeles. Tām ir skaisti sarkani augļi. Vai drīkst ēst bārbeles augļus? Anna Preiļu novadā
Parastā bārbele (Berberis vulgaris L.) Latvijā sastopama diezgan bieži, un tās ķekaros sakārtotās sarkanās, iegarenās, skābās ogas ir ēdamas, bet nelielos daudzumos, saprātīgi. Labāk ēst kārtīgi nogatavojošās bārbeļu ogas – visgaršīgākās tās ir pēc rudens salnām. Turklāt pastāv uzskats, ka nenogatavojušās tās ir indīgas. Cilvēkiem ar paaugstinātu kuņģa sulas skābumu, tromboflebīta slimniekiem, kā arī pirmsinfarkta stāvoklī no bārbeļu ogu lietošanas iesaka atturēties.
Bārbeļu ogās ir daudz C vitamīna, organisko skābju (ābolskābe, citronskābe u.c.), pektīna, karotinoīdu, minerālvielu un mikroelementu. No tām gatavo ievārījumus, marmelādes, džemus, sulas un veselīgus gardumus, tās arī var kaltēt.
Svaigas ogas ir lielisks līdzeklis pret neirastēniju un saaukstēšanās sākumā – līdzko parādījušies pirmie simptomi. Šim nolūkam ieteicams apēst sauju ogu dienā.
Bārbeļu ogu sulai piemīt pretmikrobu iedarbība. To lieto pret paaugstinātu ķermeņa temperatūru, gremošanas sistēmas darbības traucējumu, apetītes zuduma, grūtniecības toksikozes, diabēta gadījumā, kā urīndzenošu un pretiekaisuma līdzekli, asinsrites uzlabošanai, arī pēcdzemdību periodā dzemdes asiņošanas gadījumā, aknu un žultsceļu slimību gadījumos.
Garšīgākais lietošanas veids: 1 ēdamkaroti bārbeļu sulas sajauc ar 1 ēdamkaroti medus, lieto 3–4 reizes dienā pirms ēšanas. Ogas ir izteikti skābas, tāpēc nepieciešamības gadījumā to sulu var izmantot citrona vietā.
Kaltētas bārbeļu ogas izmanto kā garšvielu pie dažādiem gaļas ēdieniem, arī konservēšanai, limonādes pagatavošanai, augļu tējās. Bārbeles lieliski mazina slāpju sajūtu.