Vai vajag balsināt arī dekoratīvos kokus? 0
“Esmu novērojusi, ka citas zemēs balsina arī dekoratīvo koku stumbrus dārzā un alejās. Vai tas ir tikai skaistuma pēc, vai to vajadzētu darīt stumbra aizsardzībai no plaisāšanas?” interesējas Inga Madonā.
Par sliktu nenāks
“Arī daudzu dekoratīvo koku stumbri cieš no plaisāšanas pavasara pusē, gluži tāpat kā augļukoki. Pie mums kaļķošanas prakse daiļdārzā vēl netiek piekopta, taču kokam par sliktu tas noteikti nebūs,” skaidro dendroloģe Zaiga Graudiņa no Sakstagala.
Kokus daudzās valstīs kaļķo arī skaistuma dēļ, taču tam ir arī praktiska nozīme – šādi stumbri ceļmalās ir labi pamanāmi, Tāpat kā akmeņi, kuriem arī nereti tiek baltā krāsa.
Dendroloģe uzskata – gan jau pavasaris sagādās kādu sala nakti, kad saulē uzsilusī koku miza saplaisās. Taču tas ir ļoti bīstami visiem augiem. Viens no iemesliem – caur brūci iekļūst dažādi slimību izraisītāji.
Praksē bijuši gadījumi, kad tūjām tiek apgriezti apakšējie zari un atkailinātais stumbrs saplaisā. Jutīga un maiga miza ir riekstkokiem, zīdkokiem, magnolijām, sakurām, augststumbra potējumiem (sevišķi vītoliem). Šiem augiem noteikti nāk par labu, ja tos balsinātu.
Vizuālais izskats varētu mulsināt tikai ziemā, jo līdz pavasarim krāsa noskalosies un lapas baltumu piesegs. Dendroloģe tomēr iesaka padomāt par iespēju kokus balsināt. Aizbildinājums, ka mežā šiem kokiem miza neplaisā, neder.
Mežmalā koku stumbrus piesedz krūmu josla un zemākie zari, tāpēc saules un sala bojājumi nedraud. Taču cilvēku kopšanā nonākušam kokam parasti stumbri tiek atkailināti no krūmiem un apakšējiem zariem.
Kokiem ar biezu, rēpuļainu mizu kaļķošana nav vajadzīga, jo sala brūces tiem nedraud. Taču balsināšana noteikti mazinās kaitēkļu skaitu, kas slēpjas mizā. Kaļķojot jāuzmanās, lai pārāk daudz šļakatu nenonāktu uz augsnes, jo dažiem kokiem tas var nepatikt.