Vai aukstajā laikā palielinājies klientu skaits nakts patversmēs?
 0

Dzintra Kundrate, Gulbenes veco ļaužu mājas pārvaldniece:
 “Mūsu novadā nav speciālas nakts patversmes bezpajumtniekiem, bet tāpēc neviens uz ielas nepaliek. Šim nolūkam Gulbenes veco ļaužu mājā ir atvēlēta viena telpa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Tajā ir trīs gultas, ir iespēja arī nomazgāties dušā. Sagatavota arī neliela pārtikas rezerve – ātri pagatavojamās zupas, tēja, cukurs, cepumi. Šogad mūsu naktsmītni vēl neviens nav izmantojis, bet pērn viens klients bija, viņš te uzturējās trīs dienas, pēc tam tika nogādāts atpakaļ dzīvesvietā pagastā.”

 

Laine Zālīte, Cēsu novada sociālā dienesta speciāliste:
 “Mūsu pilsētas nakts patversme darbojas sezonāli – no oktobra līdz aprīļa beigām. Klientu skaits ir neliels, šobrīd astoņi cilvēki. Daļa no tiem ir pastāvīgie klienti, kas te pavada ziemas aukstākos mēnešus. Tiesa, klientiem ir jāmaksā jau ar pirmo dienu. Citu novadu iedzīvotājiem pieci lati dienā, bet cēsniekiem – 50 santīmi dienā. Mēnesī tie ir apmēram 15 lati. Tas, protams, ir krietni lētāk nekā īrēt savu dzīvokli. Turklāt patversmē par šo summu nodrošina arī tīru gultasveļu, siltu ūdeni, ēdināšanu, kas, protams, ir simboliska: ātri pagatavojama zupa, tēja, maize, bet badā nav jāpaliek.

CITI ŠOBRĪD LASA

Klientiem obligāti jāsadarbojas ar sociālo darbinieku, jāreģistrējas Nodarbinātības valsts aģentūras filiālē kā bezdarbniekam, jāveic līdzdarbības pienākumi. Tad tie, kam nav pensijas vai citu ienākumu, saņem GMI pabalstus.”

 

Gunta Gumbina, 
Salaspils sociālā dienesta vadītāja:
 “No 25 vietām patversmē šobrīd aizņemta tikai trešdaļa. Ir mums ilgstošie bezpajumtnieki, kuriem nav motivācijas kaut ko mainīt savā dzīvē. Arvien biežāk ierodas gados jaunāki cilvēki, darbspējīgi cilvēki, pārsvarā vīrieši ap gadiem 40, kuriem ir ģimene, bērni, bet kuri nespēj atrisināt savas dzīves problēmas, bēg no tām, izeju saskatot alkoholā. Viņiem tiek piedāvāts darboties anonīmo alkoholiķu grupā, bet līdz šim neviens to nav izmantojis.

Viņiem pašiem ne par ko nav jāgādā – vienreiz dienā tiek paēdināti, ar gultasveļu un apģērbu ir nodrošināti, patversmē ir duša, tualete, ledusskapis, veļas mašīna, plīts – arī paši sev var gatavot ēdienu. Tie, kas saņem garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalstu, par dzīvošanu maksā vienu latu. Bet, ja piedalās teritorijas uzkopšanā vai malkas sagatavošanā, no maksas tiek atbrīvoti.”

 

Benita Siliņa, 
Daugavpils Sociālo lietu pārvaldes vadītājas vietniece:
 “Šobrīd vidēji dienā mūsu pakalpojumu izmanto 30 – 40 klientu, lai gan varam piedāvāt 52 gultas vietas un arī 20 sēdvietas. Vienreiz nedēļā veicam reidus kopā ar pašvaldības policiju, izbraucot pa pilsētu. Tos, kuri atsakās doties uz patversmi, sūtām uz zupas virtuvi, lai saņem vismaz siltu ēdienu. Pie zupas virtuves dežurē arī mediķis.

Ja klients sadarbojas ar sociālajiem darbiniekiem, viņš tiek norīkots uz sociālo patversmi. Te iespējams deklarēt savu dzīvesvietu, iegūt trūcīgas personas statusu un saņemt GMI pabalstu, kā arī medicīnisko palīdzību. Par mitināšanos sociālajā patversmē jāmaksā 1,22 lati dienā, nakts patversmē nakšņošana ir bez maksas.”

Reklāma
Reklāma

 

Ingrīda Rudzīte, 
Tukuma novada pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” speciāliste:
 “Nakts patversmē ir 33 vietas, un šobrīd ar tām pilnīgi pietiek. Ja temperatūra ārā ir zemāka par mīnus desmit grādiem, klienti patversmē var palikt arī pa dienu. Pirmajos divos mēnešos jāmaksā 50 santīmu dienā, nākamajos – 70 santīmu, tad – viens lats dienā. Tie, kam ir ienākumi, latu maksā jau no pirmās dienas. Pastāv arī elastīga atlaižu sistēma, klientus var atbrīvot no maksas, bet katrs gadījums tiek vērtēts individuāli.

Patversmes pakalpojumu arvien biežāk izmanto gados jauni cilvēki, arī lauku iedzīvotāji, kas pilsētā meklē darbu, bet, kamēr nav saņemta pirmā alga, nevar noīrēt dzīves vietu. Otra klientu grupa ir gadiem zināma – ilgstošie bezdarbnieki, bezpajumtnieki, kurus vairs nevar iesaistīt nekādos darbos, viņi zaudējuši jebkādas prasmes un motivāciju.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.