Vai ātri vienmēr ir veselīgi? 0
Ir tik ērti uz grila vai pannas apcept veikalā pirktu, iepriekš jau sagatavotu vistas gaļu vai cūkgaļu un celt galdā. Šo produktu nosaukumi vien jau vilināt vilina un liek siekalām sariesties mutē: vistu spārniņi jogurta pikantajā marinādē, gaļa terijaki mērcē, maigajā vai saldskābajā marinādē, ar meža ķiplokiem vai čili.
Dažādās mērcītēs iemarinētus gaļas izstrādājumus piedāvā gan vietējie ražotāji – Ķekavas putnu fabrika, “Ventspils gaļa”, “Marno”, “Rīgas miesnieks”, “Lido”, Rēzeknes gaļas kombināts u. c. –, gan arī Lietuvas gaļas pārstrādes uzņēmumi. Tikai, izlasot uz iepakojuma maziem burtiņiem uzrakstīto mērču sastāvu un ievērojot, cik daudz E burtiņu minēts, rodas jautājums – cik veselīgi cilvēka organismam ir šie gaļas produkti? Lai to noskaidrotu, devāmies uz kādu no lielveikaliem, iepazināmies ar informāciju uz četriem iepakojumiem un lūdzām to paanalizēt uztura speciālistam.
– Ķekavas putnu fabrika pircējiem piedāvā cāļu pusspārnus bez E vielām, un šis produkts patiešām arī atbilst rakstītajam, bet pārējo trīs gaļas izstrādājumu sastāvs būtiski neatšķiras – tajos ir skābuma regulētāji, stabilizētāji, garšas pastiprinātāji un citas E vielas. Trijos no četriem apskatītajiem gaļas produktiem pievienots garšas pastiprinātājs mononātrija glutamāts. Šīs vielas uzdevums ir izcelt produkta garšu. Tikai viena nelaime – bagātīgi lietots, tas var izraisīt sirds darbības paātrināšanos, galvassāpes, muskuļu vājumu, jutīguma pazemināšanos pakauša un muguras daļā un pat vemšanu. Mononātrija glutamāta negatīvo ietekmi esmu izjutusi arī pati. Šo vielu bagātīgi lieto Ķīnas virtuvē. Pēc šo ēdienu baudīšanas vairākkārt esmu mocījusies ar galvassāpēm. Medicīniskajā literatūrā šim stāvoklim dots pat īpašs apzīmējums – ķīniešu restorānu sindroms, – stāsta “Veselības centra 4” “Wellslim” uztura speciāliste Guna Rijkure.
Vai tiešām pārtikas produkti, kuriem pievienots mononātrija glutamāts, var nelabvēlīgi ietekmēt veselību?
– Mononātrija glutamāts ir garšas pastiprinātājs, ES atļauta pārtikas piedeva. Tā ir viela, kurai nav savas garšas vai smaržas, bet, pievienota pārtikai, tā pastiprina gan garšu, gan smaržu. Lietojot šo vielu, var paslēpt atsevišķu produktu zemo kvalitāti. Lieli glutamāta daudzumi patiešām var cilvēkiem izraisīt veselības traucējumus.
Saindēšanās gadījumā vērojams pietūkums, svīšana, sejas tūska, nejutīgums, sāpes krūšu apvidū, slikta dūša, nespēks, sirdsdarbības traucējumi. Pārmērīgi glutamāta daudzumi var veicināt alerģijas, bronhiālās astmas u. c. slimību attīstību. Kā pārtikas piedevu to parasti lieto relatīvi niecīgos daudzumos. To neiesaka pievienot bērnu uzturam. Glutamāta diennakts deva pieaugušajiem nedrīkst pārsniegt 9 gramus. Latvijā līdz šim nav reģistrēti gadījumi, kad pārtikas produktos, kas ražoti rūpnieciski, būtu pārsniegts mononātrija glutamāta (E621) atļautais daudzums. Tomēr šobrīd nav vēl gūti skaidri pierādījumi par glutamāta kaitīgo ietekmi. Piemēram, Japānā un Ķīnā šo vielu lietošanai ir ļoti sena vēsture, bet Japāna ir slavena ar saviem ilgdzīvotājiem, – stāsta Pārtikas un veterinārā dienesta pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova.
Veikalos nopērkamajiem iepriekš sagatavotajiem gaļas produktiem pievienota arī modificētā ciete, skābuma regulētāji, stabilizētāji, biezinātāji. Šīs vielas organismam būtisku kaitējumu nenodara. Vienā no četriem gaļas produktiem pievienots konservants E262. Tas pazemina produkta pH līmeni un ierobežo mikroorganismu augšanu. Konservantus tāpat kā antioksidantus nevar uzskatīt par pilnīgi nekaitīgiem, tomēr bez tiem arī grūti iztikt. Labāk, ja antioksidants ir pievienots un produkts saglabājies svaigs, secina uztura speciāliste.
– Ik pa laikam baudot gaļas pārstrādes uzņēmumu piedāvātos produktus, nekas slikts nenotiks.
Ja E vielas pievienotas samērīgā daudzumā, cilvēka organismam tās nekaitē. Tomēr jāņem vērā, ka organismā tās nonāk, ne tikai lietojot uzturā šos gaļas izstrādājumus, bet arī – margarīnu, jogurtu, maizi, desu un citus produktus. Tāpēc pati ar veikalos nopērkamo gaļas produktu lietošanu neaizraujos.
Labāk iegādājos svaigu gaļu un iemarinēju, piemēram, ar sāli, pipariem un citronu sulu. Jau pēc pāris stundām gaļa ir gatava grilēšanai un garšo ļoti labi. Ļaudis, kas pieraduši pie veikalā nopērkamajiem pusfabrikātiem, laikam aizmirsuši, kā garšo īsta svaiga gaļa. Nevajag slinkot! Vairāk jāgatavo pašiem, – uzsver Guna Rijkure.
Kāda produkta etiķete
Vistas gaļa bez kaula. Sastāvs: vistas gaļa – 71%, ūdens, modificētā kartupeļu ciete, skābuma regulētāji – E451, E327, E331, sāls, cukurs, garšvielas un to ekstrakti (satur sinepes), stabilizētāji (E407, E508), biezinātāji (E425, E412), majonēze – 6 – 9%, kaltēti dārzeņi, kviešu milti (satur glutēnu), augu eļļa, garšas pastiprinātāji (E621, E635), konservants (E262), antioksidants (E301).