Vai atbalstāt pašvaldību deputātu skaita samazināšanu?
 0

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (ZRP) sācis strādāt pie jautājuma par deputātu skaita samazināšanu pašvaldībās. Deputātu skaits pašvaldībās vidēji varētu tikt samazināts uz pusi. Jautāju pašvaldību vadītājiem, vai viņi atbalsta ministra ieceri.


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Vai redzi kļūdu attēlā? Tikai cilvēki ar augstu IQ spēj atbildēt 5 sekunžu laikā 1
Kokteilis
Galvenās 2025. gada modes antitendences – atstāj šīs izvēles pagātnē! 2
Kremlis griež kažoku uz otru pusi, reaģējot uz Trampa runām par kara izbeigšanu
Lasīt citas ziņas

Daiga Jurēviča, Carnikavas novada domes priekšsēdētāja:

“Vismaz savā novadā es noteikti saskatu iespējas deputātu skaita samazinājumam. Taču šis jautājums jāizdiskutē atsevišķi pilsētu, lielo, mazo un vidējo novadu pašvaldību kontekstā. Ir jāņem vērā gan iedzīvotāju skaits un teritorijas lielums, gan funkcijas. Šobrīd deputātu skaits pašvaldībā ir pakārtots iedzīvotāju skaitam un es nedomāju, ka tas ir pareizi. Pirms vairāk nekā 10 gadiem, kad sāku strādāt domē, mēs bijām deviņi deputāti, bet tagad jau esam 15, jo audzis novadā dzīvojošo skaits. Tomēr pašvaldības funkcijas arvien palikušas tās pašas, tāpēc domāju, ka mums nebūtu šķēršļu atgriezties pie deviņiem deputātiem. Līdzekļu ekonomija, ko mēs tādējādi panāktu, nebūtu liela, bet būtu vieglāk pieņemt lēmumus. Mazākā cilvēku lokā būtu vienkāršāk vienoties gan par ilgtermiņa stratēģijām, gan tūlītējiem lēmumiem to sasniegšanai.”

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Monvīds Švarcs, Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs:

“Samazinot deputātu skaitu pašvaldībās, politiskās pārvaldes kvalitāti neuzlabosim. Arī finansiālais ieguvums no tā būtu niecīgs, jo deputāti saņem atalgojumu par nostrādātajām stundām un katram no 17 mūsu novada deputātiem tie ir vidēji tikai 40 lati mēnesī. Šobrīd varam lepoties, ka novada domē pārstāvēti visu pagastu iedzīvotāji. Ja tā vairs nebūs, tas attālinās deputātus no saviem vēlētājiem un mazināsies viņu atbildība. Mūsu novados nav pilsētas, tāpēc neveidojas konflikts starp pilsētnieku un laucinieku interesēm, bet citās pašvaldībās tieši tas, nevis pārlieku liels deputātu skaits, rada problēmas. Valsts un pašvaldību pārvaldē Latvijā pārlieku dominē pilsētnieki, tieši tāpēc laucinieki un viņu intereses nereti tiek aizmirstas. Šī problēma būtu jārisina vispirms. To varētu darīt līdzīgi kā Lietuvā, kur ir izveidoti deputātu mandātu apgabali.”

 

Indra Rassa, Saldus novada domes priekšsēdētāja:

“Domāju, ka deputātu skaits pašvaldībās nebūtu jāmaina. Varbūt to ir iespējams samazināt, taču jāņem vērā Latvijas iedzīvotāju skaits un apdzīvotības blīvums. Deputāti ir iedzīvotāju pārstāvji novada pārvaldībā un, jo vairāk šo pārstāvju, jo vairāk dažādu iedzīvotāju viedokļu tie pauž, tādējādi nodrošinot demokrātiskāku lēmumu pieņemšanu. Šobrīd domē ir 17 deputāti un tajā ir iespēja iekļūt arī pārstāvjiem no vismazākajām un attālākajām apdzīvotajām vietām. Turklāt finanšu ietaupījums, ko dotu šāda reforma, būtu niecīgs, jo noteiktu mēnešalgu par darbu domē saņem tikai priekšsēdētājs un izpilddirektors, bet pārējo deputātu atalgojums atkarīgs no nostrādāto stundu skaita.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.