Vai arī pašvaldība finansē brīvpusdienas saviem skolēniem? 0
Aivars Priedols, Grobiņas novada domes priekšsēdētājs: ”Valsts līdz šim finansēja brīvpusdienas 1. klašu skolēniem, bet kopš šā gada 1. janvāra – arī visiem otrklasniekiem. Tie ir 80 santīmi par porciju. Mēs priecātos, ja valsts apmaksātu pusdienas visiem skolēniem.
Kamēr tā nav, pašvaldība brīvpusdienas pēc sociālā dienesta izvērtējuma piešķir vienīgi trūcīgo un daudzbērnu ģimeņu atvasēm. Dažkārt arī tiem, kuri pēkšņi nonākuši grūtā situācijā. Piešķirt brīvpusdienas visiem no pašvaldības budžeta – tas pašreizējā situācijā nebūtu taisnīgi.”
Dagnis Straubergs, Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājs: ”Mūsu pašvaldība dotē pusdienu maksu apmēram 50% apmērā visiem bērniem, izņemot 1. un 2. klašu skolēnus, kuri saņem brīvpusdienas. Novadā darbojas septiņas izglītības iestādes, bet ēdināšanas izcenojumi katrā no tām ir atšķirīgi. Mēs kompensējam tā, lai vecāku līdzdalības maksa būtu vienāda visā novada teritorijā. Citur kompensējam lielāku naudas summu, citur mazāku. To darām tāpēc, lai vecākiem nebūtu jāizvēlas mācību iestāde, skatoties pēc pusdienu maksas. Pašvaldībā esam diskutējuši, ka bezmaksas ēdināšanu vajadzētu nodrošināt visiem 1. – 4. klašu skolēniem. Pakāpeniski uz to arī iesim.”
Andris Vaivods, Līvānu novada domes priekšsēdētājs: ”Brīvpusdienas – tas ir vislabākais atbalsts ģimenēm ar bērniem. Zinot, kāda ir iedzīvotāju maksātspēja, jo īpaši Latgales pusē, pašvaldība izvirzījusi par mērķi nodrošināt brīvpusdienas piecgadniekiem un sešgadniekiem, kas apmeklē bērnudārzu un gatavojas skolai, kā arī visiem skolēniem no 3. līdz 9. klasei. Tas no pašvaldības maka prasīs apmēram 90 tūkstošus latu. Šie izdevumi iekļauti šā gada pašvaldības budžetā, kas vēl jāapstiprina. Gribētos, protams, brīvpusdienas piešķirt arī vidusskolu audzēkņiem, bet pagaidām mūsu budžeta iespējas to nepieļauj.”
Ingrīda Vendele, Aknīstes novada domes priekšsēdētāja: ”Tas, ka valsts apmaksā ēdināšanu 1. un 2. klasei, ir ļoti atbalstāmi. Ceram, ka nākamgad brīvpusdienas saņems jau 3. klase un šis process virzīsies uz priekšu. Prieks par tām pašvaldībām, kas atrod iespēju finansēt ēdināšanu pārējiem skolēniem, tāpat bērnudārzu audzēkņiem. Arī mēs pie tā strādājam, bet, kamēr pašvaldības budžets nav apstiprināts, par tiem negribētos runāt. Domājam paaugstināt arī vairākus pabalstus, tāpat paplašināt to cilvēku loku, kuriem šie pabalsti pienāktos.”
Sergejs Maksimovs, Viļakas novada domes priekšsēdētājs: ”Visi bērni, arī vidusskolēni, kas mācās mūsu novada skolās, saņem brīvpusdienas. Tam no pašvaldības budžeta tiek piešķirts apmēram 51 tūkstotis latu. Brīvpusdienas – tā mums ir ne tikai prioritāte, bet arī sena tradīcija, kas bija spēkā vēl pirms novadu teritoriālās reformas. Savukārt bērnudārzos pašvaldība sedz 18 santīmus no ēdināšanas izmaksām dienā. Pilna maksa par pusdienām dienā ir 63 santīmi. Starpība jāpiemaksā vecākiem, mēnesī līdzmaksājums ir apmēram 10 latu robežās.
Dažās novada skolās ēdināšanas pakalpojumus sniedz komersanti, dažās to nodrošina pašvaldība. Ir skolas, kur brīvprātīgā veidā notiek vecāku līdzdalība. Piemēram, skolā, kur mācās mani bērni, mēs, vecāki, esam vienojušies, ka rudenī par katru bērnu uz skolu nogādāsim maisu kartupeļu. Tātad kartupeļi pusdienās ir bez maksas un ēdiena porcija līdz ar to lielāka. Ir skolas, kur pavāri sakonservē gurķus, dažādu dārzeņu salātus. Brīvpusdienas nereti – lai cik tas skumji – dažam skolēnam ir vienīgais siltais ēdiens dienā. Tas arī ir veids, kā atbalstīt ģimenes, kas nav trūcīgas, bet nav arī bagātas. Strādā algotu darbu, bet saņem minimālo algu, ar kuru izdzīvot nav viegli.”