Saeimas pieņemtie Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumi paredz, ka no 1. jūlija kaķu saimniekiem būs obligāti jāreģistrē jeb jāapzīmē ar mikroshēmu savi dzīvnieki. Ar LA.LV redakciju sazinājās portāla lasītāja, paužot satraukumu, vai arī viņai, kura ar saviem diviem kaķiem dzīvo dziļos laukos, būs obligāti tas jādara? Šis jautājums pēdējās dienās noteikti ir aktuāls ne vienam vien kaķu saimniekam.
Kāpēc ir svarīgi reģistrēt savu kaķi?
Kā norāda veterinārārste un Latvijs Veterinārārstu biedrības (LVB) pārstāve Lita Konopore, galvenais mērķis, kāpēc nepieciešama kaķu apzīmēšana ar mikroshēmu, ir dzīvnieka identificējamības dēļ.
“Tā lielā jēga šim visam, lai pazušanas gadījumā kaķi varētu pēc iespējas ātrāk atgriezties atpakaļ pie saimniekiem.
Vai čipēšana būs obligāta visiem kaķiem?
Uz jautājumu, vai čipēšana būs obligāta pilnīgi visiem kaķiem, arī lauku teritorijās dzīvojošajiem, Lita Konopore skaidro: “LVB krasi iebilda pret totālu čipēšanu. Veterinārārsti iestājas par to, ka ir jābūt izņēmuma grupām, uz kurām likums neattiektos.
Laimīgā kārtā likumā ir iekļauts punkts, kas nosaka, ka Ministru kabinets izstrādās noteikumus par reģistrēšanas kārtību un paredzēs arī šīs izņēmuma grupas.
Kamēr saimnieks kaķi rūpīgi pieskata un laiž ārā tikai savā teritorijā, tikmēr kaķi čipēt nevajag. Taču mikročipa ievadīšana būs obligāta dzīvniekiem, kuri tiek laisti ārpus saimnieka privātīpašuma teritorijas, kuri ceļo, kuri piedalās izstādēs, kuri tiek pavairoti, lai iegūtu pēcnācējus.
Lita Konopore norāda: “Visa Eiropa iet uz maksimālu dzīvnieku izsekojamību, uz pamatīgu kontrolēšanu arī tirdzniecības ziņā – nevarēs likt sludinājumus, ja dzīvniekam nebūs čips. Un tas viss, lai dzīvnieki neciestu.”
Saimnieki tiek aicināti neatlikt čipēšanu uz pēdējo brīdi
Veterinārārstu biedrība aicina kaķu īpašniekus neatlikt čipēšanu uz pēdējo brīdi, negaidot, kad pienāks 1.jūlijs. Jebkurš sertificēts veterinārārsts var veikt šo procedūru, un tieši tagad, pavasarī, kad daudzi saimnieki sterilizē savus dzīvniekus, būtu piemēroti pie viena arī reģistrēt mikročipu.
Lai arī čipēšanas process norisinās tikai ar injekcijas palīdzību, kuras laikā tiek ievadīta mikroshēma, kas ir mazāka par rīsa graudu, injekcijas izdarīšana, apvienojot to ar procedūru narkozē, mazinātu dzīvniekam stresu. Kaķi, tāpat kā cilvēki, mēdz būt dažādi, tāpēc veterinārārste iesaka saimniekiem pirms čipēšanas procesa sazināties ar savu veterinārārstu, konsultējoties par nomieriniošiem līdzekļiem, kas varētu palīdzēt nemierīgākiem kaķīšiem pēc iespējas mierīgāk saņemt mikroshēmu.
Par izmaksām
Runājot par pakalpojuma izmaksām, tās sastāv no vienreizējās maksas Lauksaimniecības datu centram (9 EUR), no datu ievadīšanas un uzturēšanas reģistrā veterinārārstam (5,50 EUR) un no mainīgās daļas – mikročips un tā ievadīšana par tirgus pakalpojuma cenu, bet vidēji jārēķinās ar 15-20 EUR par vienreizēju pakalpjumu mūža garumā.
Pēc mikročipa ievadīšanas 72 stundu laikā dzīvnieks tiks ievadīts datu bāzē, kas pazušanas gadījumā nodrošinās kaķa saimnieka identificēšanu pēc mikročipa numura. Lita Konopore aicina saimniekus uzturēt par sevi aktuālu informāciju un jebkādu izmaiņu gadījumā – dzivesvietas maiņa, tālruņa maiņa – neaizmirst informāciju atjaunot. Kā arī ar lielu atbildību rūpēties par saviem dzīvniekiem.