Vai arī jūs mēdzat izlaist brokastis, un to vietā pa ceļam izdzert kafiju? Tā ir kļūda, kas var radīt problēmas 13
Vai arī jūs mēdzat izlaist brokastis, un to vietā pa ceļam izdzeriet kafiju? Tādā gadījumā jūs neesat vienīgais, jo katrs piektais no mums regulāri līdz pusdienām neēd neko citu, izņemot kofeīna devu. Tomēr ar šādu paradumu jābūt piesardzīgiem, jo, kā ziņo Dailymail, eksperti brīdina, ka šis ieradums var radīt nepatīkamas veselības problēmas.
Kafija ne tikai palīdz justies mazāk nogurušam un modrākam, bet arī ietekmē kuņģa skābes līdzsvaru, tāpēc tās dzeršana bez ēdiena var izraisīt mokošus gremošanas traucējumus un grēmas. Labā ziņa ir tā, ka, pēc ekspertu domām, no kofeīna pilnībā atteikties nevajag. Šo problēmu var viegli atrisināt, līdztekus ierastajai rīta kafijai baudot arī kādu ēdienu. Jāsaprot, ka kafija ir skābs dzēriens, kas var kairināt kuņģa gļotādu, īpaši, ja to dzerat tukšā dūšā.
“Bez ēdiena, kas buferē skābi, jūsu kuņģis var reaģēt, saražojot vēl vairāk skābes un izraisot grēmas,” tā apgalvo “Healthspan” reģistrēts uztura speciālists un grāmatas “Unprocess Your Life” autors Robs Hobsons.
Kafijā ir vairākas sastāvdaļas, kas var palielināt skābes līmeni kuņģī. Piemēram, Bostonas gastroenterologs Suprija Rao norādījis, ka kofeīns stimulē hormona gastrīna ražošanu, kas ir atbildīgs par kuņģa skābes veidošanos. Vēl skābuma līmeni zarnās veicina arī augu izcelsmes savienojumi, kas pazīstami kā fenoli. Arī to kafijā ir gana daudz.
“Kafijas pH līmenis ir aptuveni 5, bet mūsu kuņģa skābes pH ir aptuveni 2, tāpēc kafija ir skābāka,” piebilda gastroenterologs Rao, sakot, ka kuņģim ir jāspēj tikt galā ar kafijas dzeršanas laikā uzņemto skābi.
Taču ne tikai paaugstināts skābuma līmenis izraisa sāpes vēdera augšdaļā un sliktu dūšu. Hobsona kungs skaidro, ka kafijā esošais kofeīns var atslābināt apakšējo barības vada vārstuli, kas atdala kuņģi no barības vada.
“Kad šis vārstulis atslābst, tas ļauj kuņģa skābei vieglāk ieplūst atpakaļ barības vadā, izraisot dedzinošu sajūtu, ko parasti saista ar grēmas rašanos,” atzina Hobsons. Viņš arī piebilda, ka “kafija arī stimulē kuņģa skābes veidošanos, un tā ir izteiktāka, ja kafija tiek lietota tukšā dūšā.”
Šī teorija ir apstiprinājusies arī vairākos pētījumos, tostarp, 2022. gadā medicīnas bibliotēkā publicētajā pētījumā. Pētījumā norādīts, ka kafija var veicināt apakšējā barības vada vārstuļa atslābināšanos, “ļaujot pārtikai izkļūt barības vadā un izraisīt grēmas”.
Jāsaprot, ka kafijas ietekme uz katru cilvēku var atšķirties. Dažiem cilvēkiem lielāks kuņģa skābes līmenis, ko izraisa kafijas dzeršana bez ēdiena, neradīs nekādas problēmas, bet citiem tas izraisīs lielu diskomfortu un veselības problēmas.
Ja cilvēkam ir grēmas, uztura speciālists Hobsons iesaka izvairīties no kafijas un citiem kairinātājiem, piemēram, citrusaugļiem, šokolādes un piparmētras, jo, lai gan ēdiena ēšana ar kafiju var palīdzēt, tas ir atkarīgs no ēdiena veida.
“Izvēloties vieglākus ēdienus, var samazināt kuņģa skābes daudzumu un grēmas risku, jo smags un trekns ēdiens tiek sagremots ilgāk, kas nozīmē, ka rodas vairāk skābes,” norādīja speciālists. Viņš iesaka ēst grauzdiņus, banānus, riekstus, rīsu plācenīšus vai pilngraudu krekerus, kas kopā ar kafiju ir labāka izvēle.
Vēl Hobsons piekodina, ka kafijas dzeršana kopā ar kādu ēdienu, gluži tāpat kā tējas dzeršana, var traucēt dažu uzturvielu, piemēram, dzelzs uzsūkšanos organismā.
Speciālists iesaka izvairīties no kafijas lietošanas uzturā, ja cilvēks regulāri cieš no grēmas, bet, ja tā ir neregulāra parādība, tad vienmēr jāatceras šo dzērienu baudīt kopā ar vieglām uzkodām.