Vai aptiekā pārkāpa likumu? 0
“”Mēness aptiekā” 26. aprīlī iegādājos acu zāles Xalatan ar 100 % atlaidi, bet vienalga bija jāpiemaksā. Vēl pirku arī bezrecepšu medikamentus, un čekā papildus bija kaut kāds līdzmaksājums! Kam, kādam mērķim vajadzīgs šāds medicīniskais jaunums? Vai tas kādam farmaceitu uzņēmumam vajadzīgs miljonu pelnīšanai?” Skaidrīte S. Dobeles novadā
Sašutumam nav iemesla – nekas no vēstulē minētā vairs nav ne jaunums, ne likuma pārkāpums.
Vairākkārt esam skaidrojuši arī par kompensējamo zāļu saraksta references cenām. Proti, medikamenti ir sakārtoti references grupās, t.i., vienas zāles aizvietojamas ar citām tās pašas slimības ārstēšanai paredzētajām, kurām nav būtisku atšķirību iedarbībā un blaknēs. Katrai šādai grupai ir noteikta references cena – lētāko zāļu cena šajā grupā, t.i., valsts apmaksā lētākās. Ja pacientam nepieciešamās nav lētākās savā grupā, tad, saņemot dārgākas, ir jāpiemaksā starpība starp lētāko jeb references cenu un izrakstīto zāļu cenu. Ja izrakstīts lētākais references medikaments, 100 % kompensācijas gadījumā nekas nav jāpiemaksā!
Līdzmaksājums, ko aptiekas iekasē no pircējiem 50 santīmu apmērā, nav paredzēts ne aptieku īpašniekiem, ne farmācijas uzņēmumiem, bet gan atgriežas valsts kompensējamo zāļu budžetā. To jau vairāk nekā pirms gada ir noteicis Ministru kabinets. Šo līdzmaksājumu iekasē par jebkuru 100 % kompensējamo zāļu recepti, ja medikamenta aptiekas cena vienam iepakojumam pārsniedz trīs latus. Turklāt 50 santīmus neprasa no trūcīgajiem un personām, kuras atbrīvotas no pacienta līdzmaksājuma par zālēm un medicīnas precēm, kā arī par zāļu receptēm, kas izrakstītas bērniem līdz 18 gadu vecumam.