Foto – Shutterstock

Vai antiperspiranti ir kaitīgi? 0

Reizēm sviedri ne tikai pil, bet plūst straumēm, izraisot diskomfortu un neērtības sajūtu sabiedrībā. Tad viens no visefektīvākiem un pieejamākiem palīgiem ir antiperspiranti. No vienas puses, tie nosacīti uzskatāmi par ārstniecības līdzekļiem, taču, no otras, novērojumi un atsevišķi pētījumi liecina, ka tie varētu nopietni bojāt veselību.

Reklāma
Reklāma

Palīdz un kaitē alumīnija sāļi

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Lasīt citas ziņas

“Galvenās bažas pastāv par alumīnija hlorīdu un citiem alumīnija sāļiem, kas bloķē sviedru dziedzeru izvadkanālus un var veicināt to iekaisumu,” stāsta Lāzerplastikas klīnikas dermatoloģe Anna Bērziņa.

Šajā gadījumā padusēs veidojas sāpīgi bumbuļi, tomēr antiperspirantiem nevar uzvelt visu vainu, jo šāda problēma mēdz rasties arī tiem, kuri pretsviedru līdzekļus nelieto.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izskanējis arī pieņēmums, ka, izmantojot antiperspirantus, kas nosprosto sviedru dziedzeru izvadkanālus, organismā sakrāsies sārņvielas un toksīni. Ārste to noliedz: “Šie līdzekļi bloķē sviedru izdali tikai noteiktos apvidos, kur tiek lietoti, visbiežāk padusēs, uz plaukstām un pēdām, taču sviedri turpinās izdalīties citās ķermeņa daļās.”

Turklāt publiski ir paustas aizdomas, ka alumīnija sāļi un citas ķīmiskās vielas var uzsūkties organismā un nelabvēlīgi ietekmēt limfātisko sistēmu, provocēt endokrīnu slimību, Alcheimera slimības un krūts vēža attīstību. “Katrai ķīmiskai vielai iespējams atrast kādu blakusefektu un potenciāli kaitīgu izpausmi, taču, lietojot antiperspirantu pēc ražotāja instrukcijas, nekāds ļaunums neradīsies,” uzskata Anna Bērziņa.

Lietot pareizi

Jo antiperspirantā lielāka alumīnija sāļu koncentrācija, jo efektīvāk tas darbojas, vienlaikus palielinot arī kairinājuma iespēju, taču ādas apsārtums un nieze visbiežāk pāriet.

Lai maksimāli mazinātu blaknes un iespējamu kaitējumu veselībai, vispirms vajadzētu rūpīgi izlasīt un ievērot līdzekļa lietošanas instrukciju.

Spēcīgas iedarbības antiperspiranti, kuri iegādājami nevis sadzīves preču veikalos, bet aptiekās, visbiežāk nav jālieto katru dienu, tādēļ to izmantošanu iespējams plānot. Tos drīkst aplicēt tikai uz veselas un netraumētas ādas, proti, vienu līdz divas dienas pēc padušu skūšanas vai vaksācijas, kad ādā var rasties mikrotraumas.

Līdzeklim nedrīkst ļaut ilgstoši krāties uz ādas. Vakarā lietota antiperspiranta paliekas no rīta nomazgā un, ja ir vēlēšanās, papildus var lietot dezodorantu. Svarīgi arī antiperspirantu uzklāt uz sausas ādas, uzreiz nevilkt apģērbu un iet gulēt, lai nesabojātu apģērbu vai gultasveļu.

Kādas alternatīvas?

Kaut arī ārsti neapstiprina, ka antiperspiranti apdraud veselību, dabisku vielu cienītāji raugās pēc alternatīvām, piemēram, izmanto kalnu kristālu dezodorantu, kas atšķirībā no antiperspiranta lietojams uz mitras ādas. Tā kā tas nenosprosto sviedru dziedzerus, svīšanu nemazinās, taču kavēs baktēriju vairošanos un neļaus rasties nepatīkamai smakai.

Reklāma
Reklāma

Maigākas iedarbības līdzekļus atliek izvēlēties arī tad, ja āda ir izteikti jutīga un antiperspirants izraisa kairinājumu.

Veikalu plauktos atrodami arī dabiska sastāva dezodoranti, kas satur augu alkoholu un ēteriskās eļļas. Anna Bērziņa uzsver, ka tie nereti ir pat kairinošāki nekā ķīmiski izstrādātās vielas, kas tikušas rūpīgi pārbaudītas.

Lai nomāktu nelāgu smaku un radītu svaiguma sajūtu, paduses un pēdas reizēm iesaka ierīvēt ar citronu. Ārste skaidro, ka citronskābe izmaina ādas pH un neļauj vairoties nevēlamiem mikroorganismiem, taču var sakairināt ādu.

Sens un pārbaudīts līdzeklis pret pēdu un plaukstu svīšanu ir ozolu mizas vanniņas, tomēr ar antiperspirantiem efektivitātes ziņā tās nespēj sacensties.

Alumīnija sāļus iedarbības ziņā pārspēj vienīgi botulīna toksīna injekcijas, kuru priekšrocība ir arī ilglaicīgais efekts. Preparāts iedarbojas tikai lokāli, un atzīts, ka niecīgā ievadītā toksīna deva veselībai nekaitē.

Cīņa ar sviedru straumēm būs vieglāka, novēršot to iemeslu, tādēļ vispirms jāpārliecinās, vai šo problēmu neizraisa kādas iekšķīgas vai neiroloģiskas slimības.

Viedoklis

Krūts vēža pacienšu atbalsta biedrības “Vita” vadītājas Irinas Janumas viedoklis veidojies no pieredzes, konsultējoties ar fizioterapeitiem un citiem speciālistiem: “Ne vienmēr organisms spēj pārstrādāt vai izvadīt uz ādas nokļuvušās vielas. Viena no jutīgākajām vietām ir paduses, kam tuvu atrodas limfmezgli – filtri, caur kuriem plūst organisma iekšējais šķidrums. Sievietēm nesot smagus iepirkumus, pleci tiek novilkti uz leju, tādējādi kavējot limfas atteci no padusēm, tāpēc lietoto antiperspirantu ķīmisko vielu daļiņas var nespēt izdalīties no organisma un nokļūt krūts audos. Arī neuzņemot pietiekami daudz šķidruma, limfātiskā sistēma pamazām aizsērē un tādējādi var tikt veicināta krūts vēža veidošanās. Lietojot antiperspirantus, lai uzlabotu limfas plūsmu un organisms spētu izvadīt kaitīgās vielas, jācenšas uzņemt pēc iespējas vairāk šķidruma, nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, paceļot rokas, un masēt limfmezglus.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.