‘Inticancha Bryce’. Foto – Valdis Semjonovs

Vai alstremērijas var audzēt kā ziemcietes? Atbildam lasītājai 0

Vai alstremērijas var audzēt kā ziemcietes? ANITA VALMIERĀ

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Alstremērijas (Alstroemeria x hybrida), dēvētas arī par inku vai Peru lilijām, ir cēlušās apgabalos ar maigu klimatu. Tie ir daudzgadīgi svešapputes lakstaugi ar spēcīgi attīstītiem sakneņiem, un augu dzimtenē vietējie iedzīvotāji tos izmanto uzturā kā ogļhidrātu avotu. Stumbri ir stāvi vai ložņājoši, lapas – vienkāršas, veselas. Alstremēriju ziedi ilgi saglabājas vāzē, tiem ir bagātīga krāsu gamma, interesants svītru raksts uz ziedlapām. Puķes plaši izmanto floristikā. Ar alstremēriju selekciju nodarbojas galvenokārt Anglijā, Holandē un Polijā.

Lilijām līdzīgās puķes var audzēt podos, balkonos, āra apstādījumos, taču vislabāk tās jūtas stikla vai plēves siltumnīcās. Ir radītas šķirnes, kas iztur apmēram -5 °C, tomēr Latvijā ziemas ir aukstākas, tāpēc alstremērijas tikai reizēm pat zem pieseguma spēj pārziemot āra dobēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Inku lilijas segtajās platībās var audzēt gan ilggadīgā (4–5 gadus), gan viengadīgā stādījumā. Zema auguma šķirnes, piemēram, ‘Zavina’, ‘Inticancha Bryce’, pavasarī stāda dobēs vai traukos. Mūsu mainīgajos klimata apstākļos ar temperatūras svārstībām un nevienmērīgo apgaismojuma intensitāti alstremērijas viskrāšņāk zied pavasarī un vasaras sākumā, tiesa, šogad puķes ļoti stipri cieta vēlajās salnās jūnijā. Vasarā diena ilgst 16–19 stundu un temperatūra siltumnīcās parasti pārsniedz +20 °C, tāpēc puķes pārstāj ziedēt. Vasaras beigās, dienām kļūstot īsākām un gaisa temperatūrai zemākai, alstremērijas atsāk augt. Āra apstādījumiem piemērotās šķirnes zied vienmērīgāk no pavasara līdz pat rudens salam, jo ir mazprasīgākas.

‘Zavina’. Foto – Valdis Semjonovs

Augus pavairo veģetatīvi. Cerus dala pēc ziedēšanas (oktobrī). Augus izrok un sadala tā, lai katram atdalītajam ceram būtu 3–4 dzinumu pumpuri. Sakneņi ir ļoti trausli, tāpēc jārīkojas uzmanīgi. Dobē vai podos augus stāda tā, lai augsne tikai nedaudz nosegtu dzinumu pumpurus. Alstremērijām vajadzīga caurlaidīga, irdena, barības vielām bagāta augsne (pH 6–6,5), saulaina vieta. Šīs puķes ir jutīgas pret pārāk lielu mitrumu, tās var bojāt puves.

Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas zinātniskā asistente Ilma Nereta iesaka alstremērijas pārziemināt gaišā, vēsā vietā, piemēram, siltumnīcā (+4…+6 °C temperatūrā). Pagrabs nederēs, jo augiem ziemā jāsaglabā kaut vai nedaudz zaļuma.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.