Vai aktīvi izmantojat elektroniskos pakalpojumus? 0
Madara Ērgle, studente: “Šogad, piemēram, studijām Rīgas Stradiņa universitātē pieteicos internetā. Es novērtēju to, ka process bija ātrs, lētāks un vienkāršs. Nebija speciāli jābrauc uz Rīgu, kā arī jāstāv garajās rindās, kas parasti veidojas pie augstskolām vasaras vidū.”
Viktors Stikuts, Dagdas novada domes priekšsēdētājs: “Personīgi e-iespējas izmantoju katru dienu. Vēl pirms dažiem gadiem nācās skriet ar vēstuli zobos uz pastu un vairākas dienas gaidīt, kamēr tā sasniegs Ministru kabinetu, bet šobrīd ar e-paraksta ieviešanu ir atvieglota saziņa starp valsts un pašvaldību iestādēm. Pašvaldībā kopumā e-pakalpojumu izmantošana pagaidām ir samērā vāji attīstīta. Piemēram, elektronisko iepirkumu sistēmu neizmantojam, pie mums darbojas Iepirkumu komisija. Kā e-pakalpojumu trūkumu var minēt zemo piedāvājumu, jo ne visas firmas ir gatavas izstādīt savus pakalpojumus interneta vidē. Tomēr uzskatu, ka plaša e-pakalpojumu ienākšana mūsu ikdienā ir laika jautājums.”
Līva Glušaka, SIA “Iecavnieks” pārstāve: “Uzņēmuma darbā bieži izmantojam e-iespējas. Tā ir vieglāk strādāt, jo jautājumi tiek risināti ātri un produktīvi. E-paraksts gan vēl nav aktuāls.”
Dita Treikmane, AS “Cēsu alus” finanšu direktore: “Uzņēmējiem pieejamais e-pakalpojumu klāsts nav tik plašs kā privātpersonām. Izmantojam kadastra datos pieejamo informāciju, CSDD datu bāzi, Uzņēmumu reģistra datus. Izmantojam arī VID elektronisko deklarēšanas sistēmu (EDS). Taču, lai atvieglotu darbu ne tikai VID, bet arī uzņēmējiem, dokumentu iesniegšanas operācijas varētu būt vienkāršākas un atļautie datu apjomi lielāki. Pavisam nedaudz saskaramies ar elektroniski parakstītiem rēķiniem. Uzņēmējdarbības vidē e-pakalpojumu joma vēl nav pilnībā attīstīta, tāpēc arī pakalpojumu izmantošana ir samērā zema. Vērtīgi būtu ieviest e-parakstu sarakstē un informācijas iegūšanā no visām valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī dažādu atļauju un apliecību saņemšanā elektroniskā veidā.”
Ārija Sosnovska, Latgales apgabaltiesas pārstāve: “Tiesā pastāvīgi norit elektroniskā sarakste. Tāpat sūtām un no fiziskām personām saņemam elektroniskos dokumentus: pavēstes, nolēmumus, iesniegumus, lūgumus. E-pakalpojumi tiek izmantoti kā civillietās, tā krimināllietās. Jaunā paaudze jo īpaši atbalsta piedāvātās iespējas, veci cilvēki gan joprojām raugās ar neuzticību. Iespējams, tāpēc, ka daudziem nav pieejams internets un trūkst nepieciešamo iemaņu. Ir paātrinājusies dokumentu aprite, tomēr e-pakalpojumi nav un tuvākajā laikā diez vai pilnībā aizvietos darbu ar papīra dokumentiem. Kaut vai tāpēc, ka lietās nepieciešams personas paraksts, taču tikai retajam ir izveidots e-paraksts.”
Uzziņa * Šī gada pirmajos septiņos mēnešos augusi e-pakalpojumu popularitāte gan privātpersonu un uzņēmumu vidū, gan valsts un pašvaldību iestādēs. * Vasaras mēnešos biežāk lietotie e-pakalpojumi bijuši: “Elektroniskā pieteikšanās studijām pamatstudiju programmās” (181 759 lietošanas reizes); dzīvesvietas deklarācijas iesniegšana (68 649 reizes); “Mani dati” Iedzīvotāju reģistrā (62 633 reizes). * Valsts un pašvaldību iestāžu vidū viens no biežāk izmantotajiem e-pakalpojumiem bijusi elektronisko iepirkumu sistēma (EIS). Avots: Valsts reģionālās attīstības aģentūras un portāla www.latvija.lv dati. |