Palīdzības līdzekļi 0
Medicīnas sabiedrības “ARS” gastroenterologs Sabri Abdelmasī bilst, ka jauniem cilvēkiem aknu šūnas labi atjaunojas, taču nenoliedz, ka tām nepieciešams antioksidantu (vitamīnu un minerālvielu) atbalsts, dažkārt profilaktiski var lietot hepatoprotektorus. Tiesa gan, aknu slimību gadījumā tiem lielāka nozīme ir sākumstadijās, bet vēlāk vajadzīga nopietnāka palīdzība.
Vieni paši medikamenti vai tautas līdzekļi (ārstniecības augi ar līdzīgu, taču vājāku iedarbību) nesniedz pietiekamu atbalstu – to spēks palielinās, ievērojot mērenību ēšanā, novēršot kaitīgo vielu nonākšanu organismā un nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm. Aknām veselīgā ēdienkartē jāiekļauj ķirbis, galda bietes u.c. dārzeņi, liesa gaļa un zivis, putraimi. Produktu sastāvā ne mazāk svarīgas ir aminoskābes, C, A un E vitamīns, selēns un hroms. Savukārt aktīvs dzīvesveids paātrina aknās nonākušo tauku sašķelšanu.
! Rūpnieciski ražotu hepatoprotektoru – medikamentu un uztura bagātinātāju – iegādei nav nepieciešama recepte, bet pirms preparāta izvēles ieteicams konsultēties ar ārstu, jo tiem jāatbilst problēmai – vieni veicina aknu šūnu atjaunošanos, citi palīdz cīnīties ar iekaisumiem, vēl kādam var būt blakne – žultsakmeņu veidošanās vai jau esošo pārvietošanās.
Viens no dabā pieejamajiem hepatoprotektoriem ir mārdadzis, kura aktīvās vielas silimarīna iedarbību apliecina arī pētījumi – tas stiprina aknu šūnu membrānu, tāpēc palīdz normalizēt aknu funkcijas un paaugstina to pašattīrīšanās spējas, veicina šūnu atjaunošanos. Vienlaikus silimarīns stimulē žults veidošanos.
Aknu aktivitāti palielina arī piparmētras lapas, ķimenes un koriandra augļi, dzeltenās kaķpēdiņas ziedi, maura sūrenes laksti.