Vai aknām vajag ģenerāltīrīšanu? Labi vārdi no ārsta par mārdadzi 0
Reklāmas apgalvo, ka aknas laiku pa laikam jātīra ar aptiekā nopērkamiem preparātiem. Patiesībā hepatoprotektori uzlabo aknu darbību un daļēji pasargā no toksisko vielu iedarbības, kas tām jāneitralizē.
Kaitē dzīvesveids
Aknas ir blīvākais, tāpēc smagākais cilvēka iekšējais orgāns, kas pieaugušajiem sver apmēram 1,2–1,5 kg, bet kopā ar asinīm – pat divtik.
Vienlaikus tas ir pacietīgs un maigs orgāns, kas atbild par dažādu vielu sašķelšanu, piedalās gremošanā, ražo tauku pārstrādāšanai nepieciešamo žulti, filtrē arī asinis, lai organismu atbrīvotu no kaitīgām vielām, kas tiek uzņemtas ar pārtiku vai veidojas vielmaiņas procesā. Diennakts laikā asinis caur aknām izplūst 300–400 reižu.
To raitai darbībai kaitē alkohols, smēķēšana, pārmērības ēšanā un it īpaši trekni produkti, medikamenti, mazkustīgums, sadzīves ķīmija, darbs kaitīgos apstākļos un piesārņota vide – ūdens un gaiss. Par labu nenāk arī stingras mazkaloriju diētas, kas izraisa strauju svara zudumu vai biežas tā svārstības.
Aknas palīdz atbrīvoties no kaitīgajām vielām, pirms tās uzkrājušās audos un sāk graut veselību. Ja šo vielu ir daudz, aknas nejaudā tikt galā ar lielo darba apjomu, tāpēc, piemēram, alkoholisms izraisa aknu aptaukošanos, hepatītu un aknu cirozi. Dažkārt kavēklis ir ģenētiskie faktori vai attīstības traucējumi.
Aknas parasti nesāp – daba tām nav paredzējusi sāpju receptorus. Sāpes izraisa tikai apvalciņš, kurā aknas ir ietērptas. Tāpēc daudzas likstas šo orgānu sagrauj klusītiņām, un vainas uzreiz nav nosakāmas pat pēc ēstgribas samazināšanās, vēdera pūšanās.
! Vienīgi smaguma sajūta un diskomforts labajā paribē vedina domāt par iespējamām pārmaiņām, ko uzrāda aknu fermentu daudzums asinsanalīzē.