Vai Afganistānā iestāsies miers? 1
Pēc 18 asiņaina kara gadiem ASV īpašais sarunvedējs Afganistānas lietās Zalmajs Halilzads paziņojis, ka ASV un kustības “Taliban” pārstāvji principā vienojušies par ietvariem miera sarunām, kas varētu novest pie ASV spēku pilnīgas izvešanas.
“Mēs esam izstrādājuši ietvara melnrakstu, pie kura vēl ir jāstrādā, lai tas kļūtu par vienošanos,” Afganistānas galvaspilsētā Kabulā intervijā laikrakstam “The New York Times” teica ASV īpašais vēstnieks Halilzads.
“Mēs esam gandarīti, ka “Taliban” pārstāvji ir piekrituši paveikt nepieciešamo, lai nepieļautu, ka Afganistāna jebkad kļūtu par darbošanās vietu starptautiskām teroristu grupām vai indivīdiem… Deviņus gadus pēc neveiksmīgiem centieniem panākt miera līgumu ar “Taliban” ietvara uzmetums miera sarunām, kaut gan tikai melnraksts, ir lielākais būtiskais solis, lai izbeigtu gandrīz divdesmit gadus ilgušo karu, kas prasījis desmitiem tūkstošu dzīvību un ievērojami mainījis ASV ārpolitiku.”
Afganistānas karā izšķiesti vairāk nekā 900 miljardi dolāru.
Pirmais konkrētais solis, lai izbeigtu ASV ilgāko karu (Afganistānā), tika sperts sarunās Katarā. Talibu kaujinieku pārstāvji apņēmās garantēt, lai Afganistānas teritorija nekļūst par teroristu darbošanās vietu, kas smago sarunu gaitā bija ASV puses galvenā prasība. Tad sekotu ASV spēku pilnīga izvešana līdz ar uguns pārtraukšanu un “Taliban” sarunām ar Afganistānas valdību.
Analītiķi atzīmē, ka vēl ir daudz jautājumu par miera līguma uzmetuma precizēšanu un īstenošanu. Kustības “Taliban” pārstāvji līdz šim ir atteikušies iesaistīties sarunās ar Afganistānas valdību. ASV puse uzskata, ka tas ir jebkura miera līguma noteikums. Afganistānas prezidents Ašrafs Gani paudis bažas, ka miera līgums varētu tikt sasteigts, norādot uz iepriekšējām vienošanās reizēm, kas beidzās ar vardarbības turpināšanos.
Prezidents Gani paziņojis, ka afgāņu armijas zaudējumi kopš viņa nākšanas pie varas 2014. gadā bijuši vairāk nekā 45 000 karavīru, kas ir daudz vairāk, nekā tika uzskatīts agrāk. Talibu kaujinieki regulāri veic teroraktus pret valdības spēkiem.
Talibu uzbrukumos pagājušajā nedēļā tika nogalināti vismaz 90 valdības spēku karavīri un 21 civiliedzīvotājs. Afgāņiem un talibiem jāvienojas par varas posteņu sadalīšanu valdībā un to, kā tas ietekmēs tādus jūtīgus jautājumus kā sieviešu statuss sabiedrībā. Kā ziņo ASV mediji, afgāņu sievietes, kas stāsta šausmu lietas par dzīvi “Taliban” varā, bažījas, ka ASV aiziešana varētu pamudināt talibus izvērst jaunu varmācību pret sievietēm.
Eksperti bažījas, ka bez ASV iesaistīšanās miera vienošanās noteikumi var netikt ievēroti, jo talibi var uzskatīt ASV piekrišanu miera sarunām un spēku izvešanai par padošanos. 2011. gadā Afganistānā bija izvietots lielākais ASV karavīru skaits, pārsniedzot simt tūkstošus.
Pērn decembrī Afganistānā bija palikuši 14 000 ASV karavīru, prezidentam Donaldam Trampam ierosinot izvest pusi no viņiem. Pret to un arī ASV spēku izvešanu no Sīrijas asi iebilda aizsardzības ministrs Džeimss Matiss, kurš pēc strīda ar prezidentu zaudēja amatu, bet Tramps atlika spēku izvešanu.