Foto – AFP/Scanpix

Vācijā vēršas pret korumpētiem ārstiem 0

Vācijas veselības aprūpes nozari satricinājis skandāls, Vācijas ārstu biedrībai apsūdzot vairāk nekā tūkstoš mediķus kukuļņemšanā no zāļu ražotājiem – galvenokārt farmācijas uzņēmuma “Ratiopharm”.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Kā Vācijas medijiem skaidrojis ārstu biedrības prezidents Franks Ulrihs Montgomerijs, zāļu ražotāji mediķiem devuši kukuļus par to, lai viņi izraksta saviem pacientiem tieši viņu firmas ražotos madikamentus. “Tas varētu šķist pārsteidzoši, bet šobrīd neatkarīgie ārsti, kuri vada savas privātprakses, saskaņā ar 2012. gada jūnijā pieņemto federālās tiesas lēmumu nevar tikt sodīti,” informē raidsabiedrības “Deutsche Welle” interneta vietne. Pērn Vācijas Federālā tiesa lēma, ka neatkarīgie ārsti nevar tikt uzskatīti par “valsts amatpersonām”, un tādējadi pieņemtās pateicības nevar tikt uzskatītas par “koruptīvām darbībām”. Vienlaikus tā mudināja likumdevējus novērst pašreizējās nepilnības likumā, kas ļauj negodprātīgiem ārstiem pieņemt “pateicības” no farmācijas uzņēmumiem.

 

Kukuļņēmējus prasa likt cietumā

Vācijas veselības nozares eksperti atzīst, ka valsts medicīnas sistēma ir ļoti sarežģīta un ar dažādām nepilnībām, ko atsevisķi pašnodarbinātie mediķi, kādu Vācijā ir vairāk nekā puse no 300 tūkstošiem valsts ārstu, nekautrējas izmantot labuma gūšanā. Sarunā ar raidsabiedrību “Deutsche Welle” pretkorupcijas organizācijas “Pro Honore” jurists Malts Pasāržs stāstījis, ka “konkrētais farmācijas uzņēmums ir gatavs segt daļu kādas privāprakses izmaksu, ja tās ārsts pacientam izraksta šīs firmas medikamentus”. “Veselības aprūpes sektors ir ļoti liels tirgus, un tas ir visnotaļ ievainojams pret šādām darbībām,” sacījis Pasāržs, vienlaikus piebilstot, ka vajadzētu tomēr izvairīties no nepamatotām apsūdzībām, kas, skandālam aizsākoties, vērstas pret, iespējams, arī nevainīgiem mediķiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš skaidro, ka ir ārkārtīgi grūti noteikt, cik izplatīta ir ārstu uzpirkšanas probēlma. “Pierādījumus ir ļoti grūti iegūt. Parasti korumpētie ārsti tiek atklāti nejauši, piemēram, pārbaudot nodokļu deklerācijas,” stāstījis vācu korupcijas apkarotājs.

Tikmēr Vācijā valdošās partijas pārstāvošais veselības nozares eksperts Jens Spāns sarunā ar laikrakstu “Frankfurter Allgemeine Zeitung” minējis, ka šādu korumpētu ārstu skaits varētu pārsniegt vienu tūkstoti. Savukārt korupcijas apkarošanas organizācijas “Transparency International” pārstāvis Volfgangs Vodargs apgalvojis, ka ārstu kukuļošanas lietas nav tikai atsevišķi gadījumi. “Kriminologi apgalvo, ka korupcija veselības aprūpes sistēmā kļuvusi izplatītāka par korupciju būvniecības nozarē,” uzsvēra Vodargs.

Vācijas Ārstu biedrības prezidents Montgomerijs stāstījis, ka korumpētos ārstus sodīt un viņiem atņemt licenci var veselības nozari uzraugošā tiesa. “Taču šāda veida tiesas ir ļoti retas,” atzīst Montgomerijs, norādot, ka 2011. gadā septiņiem Ķelnē un Diseldorfā praktizējošajiem ārstiem tika piespriesta trīs tūkstošu eiro sodanauda. Tiesa, nevienam ārstam līdz šim licence nav atņemta. Vācijas veselības apdrošinātāji nākuši klajā ar paziņojumu, kurā mudina korumpētajiem ārstiem piespriest līdz pat trīs gadu cietumsodu. Pašreizējie likumi gan šādu soda mēru neparedz, un Vācijas ārstu biedrība valdībai prasījusi tos padarīt stingrākus. Valsts veselības ministrs Daniels Bārs gan nesteigšoties ar paziņojumu, norādot, ka problēma ir pietiekami sarežģīta, labākā risinājumu atrašanai nepieciešams laiks.

 

Katrs ceturtais pieņēmis “pateicības”

Pērn Halles-Vitenbergas universitāte veica pētījumu, kurā noskaidrojās, ka katrs ceturtais Vācijas ārsts pieņēmis naudu vai citus labumus, pacientus nosūtot ārstniecībai uz konkrēto klīniku. Žurnāla “Bild” aprakstītajā pētījumā universitātes profesors Kajs Busmans aptaujājis vairāk nekā tūkstoš privātprakšu ārstu, un teju divdesmit procenti atzinuši, ka neesot zinājuši, ka pateicības pieņemšana ir pretlikumīga.

Reklāma
Reklāma

“Četrdesmit procenti uzskatīja, ka tas, proti, nepieņemt pateicības, ir tikai ieteikums. Savukārt lielākā daļa ārstu norādīja, ka risks tapt pieķertiem pārlieku mazās kontroles dēļ ir visnotaļ niecīgs,” teikts pētījumā.

“Tā ir sava veida mafija – pacientiem izrakstīt medikamentus, kuri viņiem nav vispiemērotākie,” sarunā ar “Bild” pauda Vācijas sociāldemokrātiskās partijas biedris Karls Lauterbahs. “Viņi netiek nosūtīti pie labākajiem speciālistiem, bet gan pie tiem, kuri samaksājuši lielāko kukuli.”

 

Kā ērkšķis godprātīgo miesā

Tikmēr Vācijas ārstu biedrība valdībai jau lūgusi tai piešķirt plašākas pilnvaras, kas ļautu pašai izmeklēt korupcijas gadījumus. “Debates par korupciju veselības nozarē ir kā ērkšķis mūsu miesā, kas pamatīgi iedragā manas profesijas reputāciju,” sarunā ar Vācijas žurnālu “Der Spiegel” sacījis Montgomerijs, saceltajā troksnī daļēji vainojot arī Vācijas medijus. Vienlaikus viņš norāda, ka Federālās tiesas lēmums nedrīkst tikt interpretēts kā zaļā gaisma ārstiem ņemt kukuļus no zāļu ražotājiem. “Jā, tiesa lēma, ka ārsti nav pārkāpuši likumu, bet tas nenozīmē, ka Vācijas mediķi ir korumpēti. Ja viņi pieņem pateicības no zāļu ražotājiem, viņi joprojām pārkāpj Vācijas ārstu biedrības profesionālos likumus,” sarunā ar Britānijas žurnālu “Lancet” skaidrojis Montgomerijs.

Tikmēr Vācijas plašsaziņas līdzekļi joprojām norāda uz pastāvošo problēmu, kas iedragājusi Vācijas ārstu reputāciju. “Ir nodarīts milzīgs posts,” raksta avīze “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

“Pirmkārt, posts nodarīts apkrāptajiem pacientiem. Otrkārt, posts nodarīts ārsta profesijai, kas pakļauta aizvien lielākai aizdomu ēnai. Paļāvība ārstiem zūd ar katru gaismā nākušo skandālu. Pašu ārstu interesēs ir apkarot šo problēmu, kas pamatīgi kaitē mediķu reputācijai.”

Līdzīgs skandāls aizsācies arī Horvatijā, kur pagājušā gada nogalē noskaidrojās, ka vairākus gadus aptuveni 350 horvātu ārstu pieņēmuši pateicības no zāļu ražotāja “Farmal”. Horvātijas izmeklētāji jau aizturējuši trīsdesmit šā farmācijas uzņēmuma darbiniekus un pārdošanas menedžerus. “Farmal” ir cieši sakari Vācijā – 96 procenti firmas akciju pieder Bavārijas farmācijas uzņēmumam “Dermapharm”, informē raidsabiedrība “Deutsche Welle”.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.