“ARUP” publicitātes foto

Vācijā namu apsilda ūdensaugi 1

Klimata pārmaiņu kontekstā, mācoties gudri un pilnvērtīgi izmantot dabas resursus, Vācijā uzcelta pasaulē pirmā daudzdzīvokļu ēka, kurai siltumenerģiju nodrošina ūdensaugi. Zaļākas mājas par šo Vācijā nav, uzsver projekta autori. Dzīvokļus apsilda miljardiem dzīvu organismu – vienšūnas aļģes. Aļģes dzīvo turpat mājā savdabīgos akvārijos uz fasādes.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Divas sienas – dienvidaustrumu un dienvidrietumu – 15 dzīvokļu mājā, kas uzcelta Vācijas pilsētā Hamburgā, klāj 129 akvāriji ar ūdensaugiem, kas kalpo kā vienīgais enerģijas un dzesēšanas avots ēkā.

Ūdensaugi, kas iegūti no netālu esošās Elbas upes, ievietoti plakanos konteineros ar automātisku sistēmu, kas nodrošina augiem barības vielas un ogļskābo gāzi. Katra no ūdens tvertnēm ir piestiprināta pie ārējā karkasa un var pagriezties, lai sekotu saulei, tāpat kā to dara saules kolektori.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vasarā, ūdensaugu aktīvās augšanas un vairošanās laikā, ēkai parādās dabiskas puscaurspīdīgas žalūzijas, kas pasargā to no karstās saules un apkārtējiem trokšņiem. Kad ūdensaugu daudzums tvertnēs sasniedz noteiktu robežu, daļa no tā tiek automātiski pārstrādāta biodegvielā, kas nodrošina ēkas apkuri ziemas periodā.

“Saule ļauj aļģēm augt un ražot siltumu un biomasu. Siltumu mēs izmantojam apkurei un ūdens uzsildīšanai, bet no biomasas iegūstam metāna gāzi,” stāsta viens no projekta autoriem Martins Kerners.

Gandrīz viss tiek kontrolēts ar datora palīdzību. Dators arī lemj, kad māja vai, precīzāk, tās apsildītāji – ūdensaugi – ir jāpabaro.

“Apakšā atrodas aparāts, kas dala minerālvielas – fosfātus, nitrātus un citus mikroelementus, kas nodrošina mūsu ūdensaugiem labāku augšanu,” stāsta inženieris biologs Stefans Hinderzins.

Lai uzbūvētu šādu māju, bija nepieciešami trīs gadi un pieci miljoni eiro. Ēka kopš tās atklāšanas pirms trim gadiem piesaistījusi daudzu tūristu un interesentu uzmanību. Sekojot šim piemēram, līdzīgu ēku šogad plāno būvēt arī Austrālijas lielākajā pilsētā Sidnejā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.