Foto: Inita Šteinberga

Imunitātes stiprināšanai – vācam nātru sēklas 0

Imunitātes stiprināšanai jau vairākus gadus lietoju izcilu līdzekli – nātru sēklas un lapiņas. Tās par labām atzinuši visi, kurus esmu pamudinājusi to darīt. Patlaban ir īstais brīdis vākšanai, jo sēklas jau birst.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Dārzā noteikti jāatstāj kāds nātru puduris. Tikt no tām vaļā ir viegli, tikai regulāri jāpļauj. Taču bagātīgu sēklu un lapu ražu var vākt no vairākus gadus auguša krūma. Turklāt nātres labi aug vienīgi tur, kur pašām patīk. Pavasarī nātru jaunos dzinumus var lietot salātos, zupās.

Kad sēklas ienākušās, pogaļas nogriež ar visām galotnes lapiņām. Vākumu pēc iespējas ātrāk sadala, izklāj plānā kārtiņā un žāvē sausā, tumšā vietā (ja izmantos galvenokārt sēklas, tumsa nav tik svarīga). Izžāvētās sēklas izsijā (var arī atstāt klāt kādu lapiņu) un glabā cieši aizskrūvētā stikla burciņā. Pirms izmantošanas var samalt kafijas dzirnaviņās. Nemaltas sēklas pirms lietošanas noteikti uzbriedina. Ja sīkās un sausās sēklas iekļūst nevietā, tās kairina kaklu un cilvēks var aizrīties. Tas sevišķi svarīgi, ja dod sēklas bērniem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Inita Šteinberga

Man patīk sēklas lietot kopā ar jogurtu vai kefīru (iemaisu vakarā, ēdu no rīta). Var arī pievienot brokastu putrai.

Nogriež arī atlikušos dzinumus un izkaltē. Lapas var izmantot tējām un matu skalošanai. Laksti (un arī sēklas) ir vērtīga papildbarība ziemā mājlopiem, tostarp trušiem. Vistām nātru slotiņas sekmē dējību.

Lai noturētu ceru normas robežās un neļautu pārāk izplesties, malējos jaunos dzinumus izrauj. To var viegli izdarīt, jo tie nav pamatīgi iesakņojušies, ko nevar teikt par daudzgadīgo cera daļu.

Mazliet apvītušas nātres kļūst mīkstas, tās var plucināt bez cimdiem.

Nav jābīstas no nātru pudura. Sēklas apkārtnē nemaz tik labi neiesējas. Nātres vairojas, lienot ar saknēm.

Drogas labāk vākt no nātru krūma paša dārzā. Citās vietās nevar būt drošs par to sastāvu, jo augiem ļoti patīk drazas un kūtsmēsli, tajos var uzkrāties daudz nitrātu.

Profesionāļa viedoklis

Ļoti vērtīgas

Zāļzinis Jānis Ulmis: “Nātres tiešām ir izcili vērtīgs augs. Gan lapu droga, gan sēklas. Sēklas ir auga vērtīgāko vielu apkopojums – rūpes par savu jauno paaudzi. Vislabāk, ja var vākt augošā vai pilnā Mēness fāzē. Nātres satur ne tikai daudz dzelzs, bet arī citas vielas. Tās sekmē imunitāti, normalizē skābuma pH līmeni organismā, ir vērtīgas šķiedrvielas. Kaltējot sēklas, temperatūra nedrīkst pārsniegt apmēram 40 °C. Vairāk grādu nevajadzētu būt arī ūdenim, ja gatavo nātru sēklu tēju. Taču jāņem vērā, ka nevienu augu nevajag lietot kā monokultūru. Augi organismam vislabāk noder, ja lieto vairākus kopā. Līdzīgi, kā tie aug pļavā. Nātru sēklas, piemēram, varētu malt un lietot kopā ar linsēklām. Lai nezustu vērtīgās vielas, tās samaļ neilgi pirms lietošanas. Šādu piedevu pievieno dažādām putraimu putrām.

Reklāma
Reklāma

Ieteicamā deva ir atkarīga no cilvēka vecuma. Pieaugušais maltītei varētu pievienot tējkaroti nātru. Arī bērniem tās nāks par labu. Taču katrs organisms ir unikāls. Ja pēkšņi pamana uz ādas kādu pumpiņu vai citas pārmaiņas, drogu vienkārši pārtrauc lietot.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.