Foto: Valentyn Volkov/Shutterstock

Vāc, sēj un stāda cidonijas: līdz salam augļi jānolasa 0

“Cidoniju (tas gan ir tautas nosaukums, pareizāk būtu tās saukt par henomelēm) raža nav liela, jo auglīši ir mazāki, toties koši krāsoti. Raža ienākusies agrāk, un var jau vākt,” teic stādaudzētājs Uldis Gross no Salgales.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Kad cidonijas gatavas, tās kļūst dzeltenas, aromātiskas, sēklas tām tumšas. Novāktos augļus līdz pārstrādei var uzglabāt pat pāris nedēļu. Ja patlaban vēl jāsteidz konservēt citus augļus un ogas, ar cidoniju lasīšanu var nesteigties – tās labi saglabājas pie krūma, nekaitēs pat neliela salna. Līdz salam gan augļi jānolasa.

Vienkāršākā un populārākā metode cidoniju pārstrādē ir pārbēršana ar cukuru. Cidoniju šķēlītes var glabāt sīrupā, var nokāst un izžāvēt gardas sukādes. Cidonijas labi sader salātos ar ķirbjiem. Tās skābumam var pievienot arī dažādos kompotos, taču pasterizēšanas temperatūra nedrīkst pārsniegt 80 grādus.

CITI ŠOBRĪD LASA

• Cidoniju sulu vai sīrupu nedrīkst uzvārīt. Tad tas pilnībā zaudē garšu.

Rudens ir labākais laiks cidoniju stādīšanai. Ja gadatirgos nopirkti augi podos, tos var droši stādīt. Ja stādījumu plāno veidot lielāku, daudz izdevīgāk pagaidīt vēlāku rudeni, kad augiem nobirs lapas un sāks tirgot kailsakņu stādus.

• Rudenī ir vairāk mitruma, vēsāks un augi labāk ieaugsies.

Ja jau vasarā bijušas dzeltenīgas lapas (ne spoži zaļas), tā ir hloroze. Sausums cidonijas nemaz tā neietekmē, jo tām ir dziļa sakņu sistēma. Hlorozē vainojams nepareizs augsnes skābums (pH). Ieteicamais būtu pH 5,5–6. Sārmaina augsne (pH virs 6) varētu būt tur, kur iepriekš pārbagāti kaļķota augsne vai tuvu virskārtai ir dolomīta slānis. Pret hlorozi līdzēs minerālmēsli – tie visi paskābina augsni. Pa reizei var uzbērt pat skujeņiem paredzēto mēslojumu. Taču vislabākais efekts, ja rudenī ap augu apber neielaboto, skābo purva kūdru.

• Cidonijām nedrīkst kaisīt pelnus vai dārza kaļķus, kā to rudeņos dara ap ogulājiem un augļukokiem.

• Cidonijām patiks, ja tām paretam uzlies sūkalas, kefīru.

• Augsnes skābuma noteikšanai labi der Latvijā ražots kopmlekts ar universālo skābuma indikatoru. Tas sevišķi noderīgs mazdārziņiem. Augsnē spraužamos skābuma noteicējus cidoniju audzētājs vērtē skeptiski.

Vācot augļus, pie viena var mazliet paretināt auga ceru. Izgriež pa kādam vecam, apsūnojušam dzinumam, lai vieta jaunajiem. Rūpīgāku krūma kopšanu gan ieteicams atlikt uz pavasari, jo ziemā augs mēdz apsalt.

Reklāma
Reklāma

Henomeles jāpērk no profesionāla audzētāja. No pareizi izvēlēta mātesauga atkarīgs tas, cik labi būs sēklaudži, kurus parasti pārdod audzētavās. Labs ir pirmais ataudzējums no vērtīgā auga. Henomelēm ir arī izveidotas šķirnes.

• Stādot henomeles, labāka raža būs, ja stādīs vismaz trīs augus (šķirnēm jābūt dažādām).

• Dārzā izvēlas henomeles bez ērk­šķiem vai gandrīz bez tiem. Adatainos krūmus labāk likvidēt un aizvietot ar viegli kopjamiem.

Ja ir kāds sevišķi labs krūms, to var pavairot sējot. Rudenī augļa sēklas iekaisa augsnē. Tām jāiziet stratifikācija, vajadzīgs vēsuma periods. Var arī pa ziemu glabāt ledusskapī vai pagrabā un sēt pavasarī.

• Jārēķinās, ka sējeņi būs atšķirīgi un tikai daļa līdzināsies mātesaugam.

• Stāds izaugs aptuveni trijos gados.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.