Vāc parakstus par vienlīdzību starp laulātajiem, dalot īpašumu zemnieku saimniecībā 0
Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par vienlīdzību starp laulātajiem, dalot īpašumu zemnieku saimniecībā.
Kā iniciatīvas iesniedzēja norādīta Jeļena Grīsle.
Iniciatīvā uzsvērts, ka valsts likumdošana neparedz zemnieku saimniecības īpašnieka īpašumu sadali starp laulātajiem, bet šķiršanās gadījumā visa manta nonāk viena laulātā īpašumā.
Grīsles ieskatā pašreizējās tiesiskās sistēmas nepilnības nostāda otru laulāto nevienlīdzīgā situācijā, kad attieksme pret vienu personu ir atšķirīga un mazāk labvēlīga nekā pret citu personu.
“Tiek radīta situācija, kuru otrs laulātais nevar atrisināt. Otrs laulātais un viņa bērni paliek bez dzīvesvietas, bez naudas līdzekļiem, absolūti bez nekā – uz ielas. Bērniem tiek liegtas iespējas mācīties, un viņi ir spiesti pat izbraukt no valsts peļņas meklējumos, lai kaut kā izdzīvotu. Tiek liegta iespēja atgriezties dzimtajās mājās. Otram laulātajam jāsāk dzīve no nulles, iespējams, jābeidz dzīve psihiatriskajā klīnikā. Šī iemesla dēļ ir pat zināmi pašnāvības gadījumi,” stāsta Grīsle.
Viņa uzsver, ka Civillikumā noteikts, ka viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta, bet šaubu gadījumā šī manta pieder abiem līdzīgās daļās. Tomēr sieviete norāda, ka attiecībā uz zemnieku saimniecību un laulātajiem regulējumu nosaka speciālais likums “Par individuālo (ģimenes) uzņēmumu un zemnieka vai zvejnieka saimniecību”.
Līdz ar to iniciatīvā pausts lūgums Saeimai ierosināt pārskatīt šī speciālā likuma atbilstību Satversmei, lai zemnieku saimniecībām netiktu noteikts īpašs statuss, ko šis speciālais likums regulē. Zemnieku saimniecības mantai jābūt pakļaujamai sadalei tādā veidā, ka arī otram laulātajam tiktu atzītas īpašuma tiesības uz šo mantu, pārliecināta Grīsle.
Viņas ieskatā tādējādi tiks ievērots Satversmē uzsvērtais, ka visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā, bet cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas.
“Bērniem tiks dota iespēja turpināt mācības ar abu vecāku atbalstu. Mazāk būs nelaimīgo, alkoholiķu, klaiņojošo pa pasauli cilvēku, pret kuriem valsts pagriezusi muguru,” pārliecināta Grīsle.