Vāc parakstus par ilgāku darbnespējas lapu vecākiem ar smagi slimiem bērniem 0
Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par ilgākas darbnespējas lapas nodrošināšanu vecākiem, kuru bērniem diagnosticētas un tiek ārstētas smagas slimības.
Kā iniciatīvas autors norādīta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Vecāku padome. Iniciatīvā uzsvērts, ka vecāki, kuru bērnus piemeklē slimība, patlaban līdz bērna 14 gadu vecumam var saņemt darbnespējas lapu 21 dienas garumā, bet pēc 14 gadu vecuma – nevar vispār.
“Diemžēl ne visas kaites var izārstēt triju nedēļu laikā – smagas diagnozes (piemēram, onkoloģiskas slimības, traumas, invaliditāte) gadījumā ārstēšana un rehabilitācija, kam nepieciešama vecāku klātbūtne, var ilgt daudzus mēnešus, un bērniem vecāku atbalsts var būt nepieciešams arī pēc 14 gadu vecuma,” uzsvērts iniciatīvas pieteikumā. Vecāku padome norādīja, ka tagad, lai rūpētos par savu slimo atvasi, vecāki ir spiesti ņemt bezalgas atvaļinājumus, pamest darbu un zaudēt ienākumus.
Iniciatīvas iesniedzēju ieskatā to var mainīt, koriģējot Ministru kabineta noteikumus un izveidojot diagnožu sarakstu, kas bērna slimības gadījumā ļautu vecākiem saņemt darbnespējas pabalstu ilgāk un arī pēc bērna 14 gadu vecuma sasniegšanas.
Vecāki rosina izveidot diagnožu sarakstu, kurā tiktu uzskaitītas ilgstoši ārstējamas slimības, un pagarināt darba nespējas lapas termiņu līdz 354 dienām līdzšinējo 21 dienas vietā.
Tāpat rosināts palielināt bērnu (pacientu) vecumu līdz 18 gadiem, kuru smago diagnožu dēļ viens no vecākiem var atrasties bērnam līdzās visas terapijas un rehabilitācijas laikā, par kuru tiek piešķirta un apmaksāta darba nespējas lapa, līdzšinējo 14 gadu vecuma ierobežojuma vietā. Visbeidzot iniciatīvā lūgts apmaksāt darba nespējas lapu arī vecākiem, kuri ir spiesti ārstēt bērnu ārpus Latvijas (ar NVD apstiprinātu S2 veidlapu) ilgāk par 21 dienu.
“No slimības nav pasargāts neviens, tāpēc šīs pārmaiņas dos sociālās garantijas ekonomiski aktīviem vecākiem, paredzot, ka nepieciešamības gadījumā viņi var aprūpēt savus slimos bērnus tik ilgi, cik nepieciešams, nezaudējot darbu un ienākumus par ko uzturēt ģimeni,” skaidrots iniciatīvā.