Vāc parakstus par Covid-19 sertifikāta piešķiršanu pēc antivielu konstatēšanas 69
Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” tiek vākti paraksti par Covid-19 sertifikāta piešķiršanu pēc pārslimošanas bez simptomiem un antivielu konstatēšanas.
Kā iniciatīvas iesniedzēja norādīta Alīna Škutāne. Parakstu vākšana sākta pirms divām dienām, un līdz šim savākti vairāk nekā 4170 paraksti.
Ar iniciatīvu tiek aicināts piešķirt sertifikātu cilvēkiem, kas ir pārslimojuši Covid-19 bez simptomiem un kuriem ir antivielas pret to jeb imunitāte. Iniciatīvas iesniedzēju ieskatā tas ir jādara, ņemot vērā, ka Latvijā daudzi ir slimojuši ar Covid-19 un arī pēc 180 dienām viņu organismā ir stabils antivielu līmenis. Tas nozīmē, ka viņi nevar atkārtoti inficēties ar šo slimību, apgalvots idejas pieteikumā.
Iniciatīvas iesniedzēji ierosina pārņemt Lietuvas pieredzi šajā jautājumā un arī Latvijā izsniegt Covid-19 sertifikātu uz 60 dienām, pamatojoties uz antivielu esamību organismā.
Pašlaik Latvijā var saņemt Covid-19 sertifikātu, izejot pilnu vakcinācijas kursu, pārslimojot Covid-19 (sertifikātu piešķir uz 180 dienām pēc pozitīva Covid-19 testa) vai veicot testu. Savukārt Lietuvā, kā norāda iniciatīvas iesniedzēji, izsniedz “iespēju pasi” pēc pārslimošanas uz 210 dienām, un šādu pasi uz 60 dienām var saņemt arī tie, kuru asinīs ir atrastas antivielas. Testu izdzīvotāji paši veic par maksu akreditētajās laboratorijās.
“Līdz ar šādu risinājumu nebūs pārkāptas to cilvēku tiesības, kas ir pārslimojuši Covid-19 bez simptomiem un kuriem ir antivielas pret to jeb imunitāte,” uzskata iniciatīvas iesniedzēji.
Jau ziņots, ka Saeima 21.oktobrī noraidīja opozīcijas deputātu virzītos likuma grozījumus, kas paredzēja piešķirt Covid-19 sertifikātu arī pēc antivielu konstatēšanas.
Attiecīgos grozījumus bija iesnieguši deputāti, partijas “Republika” biedri Vjačeslavs Dombrovskis, Evija Papule, Ēriks Pucens un Kaspars Ģirģens un partijas “Par cilvēcīgu Latviju” biedre Ramona Petraviča.
Politiķi rosināja paplašināt pašreizējo regulējumu, Covid-19 sertifikātu izsniedzot ne tikai personām, kuras ir vakcinētas pret Covid-19 infekciju vai to pārslimojušas, bet arī tām, kurām antivielas uzrāda pārslimošanas faktu.
Lai saņemtu Covid-19 sertifikātu personām, kuras būtu pārslimojušas asimptomātisku Covid-19, būtu jāveic kvantitatīva vai puskvantitatīva seroloģiska imūnanalīze COVID-19 IgG antivielām. Šādām personām tiktu izsniegts sertifikāts, kas apliecina pārslimošanas faktu, taču šāds sertifikāts nebūtu derīgs ceļošanai uz ārzemēm, paredzēja deputātu ierosinājums.
Kā ziņots, līdzīgus likuma grozījumus deputāti virzīja arī 16.septembra sēdē, taču arī tad tie tika noraidīti. Septembrī debatēs parlamentā Saeimas deputāts, Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis (AP) norādīja, ka šie grozījumi ir pāragri. Politiķis norādīja, ka piekrīt iesniedzējiem, ka jāpieņem zinātnē balstīti lēmumi, un vērsa uzmanību, ka pēc antivielu ainas neesot iespējams pateikt, kad cilvēks ir saslimis un kāda ir viņa aizsardzība pret Covid-19.
Pretēja situācija ir ar vakcinētiem un pārslimojušiem cilvēkiem, kad ir zināms laiks, kad notikusi vakcinēšanās un pārslimošana, norādīja VM parlamentārais sekretārs. Politiķis pauda, ka trūkst zinātnisku pierādījumu, ka informāciju par antivielām varētu pielīdzināt vakcinācijai vai pārslimošanai.