Vaboles, kam garšo milti 0
“Pagājušajā vasarā mājās bija uzkrītoši daudz vaboļu. Tiesa, mājā esam tikai pirmo gadu un pēc iepriekšējiem saimniekiem veicām nopietnu remontu. Noņēmām arī apmetumu un tapetes no sienām, no kurām viena starpsiena izskatījās veidota no izbijušas kūts dēļiem – tie bija netīri un attiecīgi oda. Tieši pie šīs sienas tad arī vaboļu bija īpaši daudz (attēlā redzamais dēlis gan nav no mājas, bet pielikts tikai fonam). Kas tās varētu būt par vabolēm?” Alīda Salacgrīvas novadā
Tie ir miltu melnuļi (Tenebrio molitor), kuru kāpuri nav saistīti ar koksni, bet gan barojas ar dažādiem graudu izstrādājumiem – miltiem, putraimiem, makaroniem u. tml., skaidro entomologs Voldemārs Spuņģis. Atliek vien pieņemt, ka dēļi patiešām agrāk bijuši kūtī, kur lopiem doti milti, vai arī kukaiņi savairojušies mājās kādos putraimos, spriež amatnieks un dabas vērotājs Jevgēņijs Robko. Miltu melnuļi mēdz ieperināties arī mājdzīvnieku spēkbarībā, kas kāpuriem ir barības bāze.
Miltu melnuļa vaboles ir 1,2 – 1,8 cm garas, mātītes izdēj 150 – 200 baltas oliņas, no kurām izšķīlušies kāpuri sasniedz 2,5 cm garumu. Tie barojas ar graudiem, miltiem, klijām un izceptu maizi, taču savā ēdienkartē var izmantot arī putnu spalvas, izkaltušu beigtu putnu, peļu ķermeņu paliekas. Kāpuri bojā ne vien miltu produktus, cieti, bet arī puķu un dārzeņu sēklas, kaltētas ogas, audumus un vilnu. Kāpuru attīstība, kuras laikā tie četras reizes maina ādu, ilgst aptuveni gadu, un tad tie iekūņojas pašu veidotās aliņās. Vaboles izlido jūlijā un augustā, aktīvākas ir vakaros un naktī, labprāt lido uguns virzienā, to dzīves ilgums ir 30 – 45 dienas.
Lai ierobežotu kukaiņu attīstību, mājās rūpīgi jānoslēdz trauki ar miltiem, putraimiem un citām tos interesējošām barības vielām, lai tie nebūtu pieejami vabolēm. Arī iegādājoties šos produktos, jāraugās, vai tur nav ieviesušies kāpuri – diemžēl gadījies arī veikalos un tirgū tos redzēt putraimu iesaiņojumos, brīdina Jevgēņijs Robko.
Miltu melnuļu kāpuri, starp citu, ir populāra ēsma zivīm, tos pavairo, lai sarūpētu barību lielajām akvārija zivīm, terāriju dzīvniekiem (vardēm, ķirzakām, salamandrām), nebrīvē turamiem putniem. Kāpurus audzē plastikāta, stikla vai metāla burkās un kastēs (koka kastes no iekšpuses apsit ar skārdu), kurās iepilda klijas, auzu pārslas, sausās biezputras u. tml., virsū uzklāj kokvilnas audumu, blīva papīra lapas vai kartonu, tad liek restītes oliņām un, lai vaboles neizlidotu, noslēdz ar vāku, kuram vajadzīgas sīkas atveres ventilācijas nodrošināšanai. Kāpuru barības bāzi regulāri maina, periodiski piebarojot ar maizi, žāvētām ogām, kombinēto barību grauzējiem un zivīm, noderīgi dažkārt iedot salātu, kāpostlapu, arī svaigas vai vārītas zivs gabaliņus.