VAAD: Nevienu tomātu šķirņu kolekciju neiznīcināsim 0
Arī turpmāk mazdārziņu īpašnieki tomātu sēklas drīkstēs bez ierobežojumiem ievest un audzēt savām vajadzībām, savukārt tomātu šķirņu kolekcijas neviens negrasās iznīcināt, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) pārstāvji.
Kā ziņots, saistībā ar domstarpībām par dārzniecības “Neslinko” tomātu šķirņu, iespējams, neatļautu tirdzniecību Rīgas dārzkopības kluba telpās organizācijas entuziasti nākamnedēļ, 27.februārī, gatavojas protesta akcijai VAAD.
Tikmēr VAAD direktores vietnieks Raivis Grosbārdis “Nozare.lv” norādīja, ka pasākumā konstatēta nepārbaudītu sēklu tirdzniecība, sēklu saiņojuma marķējuma neatbilstība normatīvo aktu prasībām un nereģistrētu šķirņu tirdzniecība. Kā akcentē VAAD, lielākā daļa šķirņu, ko izplata dārzniecība, ir Krievijas Federācijā izveidotas un aizsargātas šķirnes.
“Gribam nomierināt visus mazdārziņu tomātu audzētājus. VAAD konstatētie pārkāpumi vienā sēklu tirdzniecības vietā nebūt nenozīmē to, ka vairs nebūs iespējams iegādāties tomātu sēklas. Eiropas Savienības dārzeņu šķirņu katalogā ir vairāk nekā 3000 tomātu šķirņu, pietiekami liels klāsts no kā izvēlēties. Visas zināmās sēklu tirdzniecības vietas – sēklu veikali, lielveikali, kur šīs sēklas tiek tirgotas, – turpina savu darbu un tirgo tomātu sēklas,” uzsvēra VAAD Sēklu kontroles departamenta direktore Velta Evelone.
Attiecībā uz trešajās valstīs audzēto sēklu izmantošanu savām vajadzībām likumdošanā nav nekādu izmaiņu, lai no Eiropas Savienības atvestu pāris paciņas sēklu atvestu un iesētu savā siltumnīcā. Vienīgā prasība ir tā, ka nedrīkst tirgot ievestās sēklas, kas nav Eiropas katalogā, akcentēja VAAD pārstāve.
“Nevienu kolekciju VAAD neiznīcinās. Atbalstām iniciatīvu dažādu šķirņu popularizēšanā, piedaloties izstādēs un semināros, atbalstāma ir arī dalīšanās audzēšanas pieredzē ar citiem šīs jomas entuziastiem. Varat ar sēklām mainīties, bet, tiklīdz sākas sēklu tirdzniecība, tā prasības ir visiem vienādas,” sacīja Evelone.
Viņa arī norādīja – ja kāds uzņēmums grib tirgoties ar Krievijas sēklām, jāiziet noteikta procedūra – jāiegūst šķirnes īpašnieka atļauja, jāveic šķirnes reģistrācija un pēc tam jāveic šķirnes uzturēšana Latvijā vai jebkurā citā Eiropas Savienības valstī.