Foto-Stock.xchng

Uzzinām vairāk par zobakmeni 0

Lasītājs jautā: “Man, pat rūpīgi kopjot zobus, raizes sagādā zobakmens. Turpretim citiem, neveltot lielu uzmanību mutes higiēnai, tas tikpat kā nerodas. Kādēļ tā?”

Reklāma
Reklāma

 

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Lasīt citas ziņas

Vispirms mutes dobumā mītošās baktērijas, to paliekas, siekalas un ēdiena nogulsnes rada mīksto aplikumu. Rūpīgi nenotīrīts, tas aug un agrāk vai vēlāk sacietē, veidojot zobakmeni, stāsta zobu higiēniste Anda Mironova.

Siekalu uzdevums ir sargāt mutes dobumu no baktēriju iedarbības, palīdzēt pārstrādāt ēdienu, atvieglot runāšanu un nodrošināt zobu cietību. Augsta minerālvielu, piemēram, kalcija sāļu, koncentrācija siekalās kavē zobu bojāšanos, toties veicina zobakmens rašanos, jo sacementē arī aplikumu. Turpretim, ja tā ir neliela, pastiprināti bojājas zobi, bet zobakmens veidojas lēni vai nemaz.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nenotīrīts mīkstais aplikums sāk sacietēt apmēram pēc 26 stundām. Ātrāk šis process mēdz notikt cukura diabēta slimniekiem.

Viņiem ir īpaši svarīgi ievērot higiēnu, jo pētījumi liecina, ka rūpīga zobu kopšana var palīdzēt normalizēt cukura līmeni asinīs. Tomēr, pat cītīgi kopjot mutes dobumu, no zobakmens veidošanās iespējams izsargāties tikai daļēji, jo visur ar birstīti un diegu nav iespējams piekļūt. Gadās, ka aplikums pastiprināti sakrājas vienā pusē, ja zobu trūkuma vai sāpju dēļ tiek ēsts pārsvarā uz otru.

Nevēlamais process atkarīgs arī no mutes mikrofloras sastāva. Tā ir agresīvāka tiem, kam ir novājināta imunitāte un kuri bieži slimo. To veicina smēķēšana, jo nikotīns atstāj uz zobiem nogulsnes.

Visātrāk zobakmens veidojas apakšžokļa iekšpusē uz priekšzobiem, jo zem mēles ir izvietoti siekalu dziedzeri, un augšžoklī pie dzerokļiem, kur grūtāk piekļūt ar birstīti un diegu. Ja, atverot muti, sacietējušo aplikumu varam saskatīt spogulī, jau izveidojies prāvs slānis.

Parasti zobakmens ir dzeltenīgs, smēķētājiem un kafiju bieži dzerošajiem iekrāsojas brūngans. Zem smaganām tas mēdz būt melns, turklāt – vēl cietāks nekā virs smaganām.

Zobakmens veidojas lēni un nesāpīgi. Ilgstoši to nenoņemot, žokļa kauls pakāpeniski izzūd un smaganas atkāpjas, veidojot tā sauktās kabatas. Tajās iekļūst baktērijas un ēdiena atliekas, rodas nepatīkams aromāts no mutes, ko pats parasti nesajūt. Pirmais brīdinājuma signāls, ka kaut kas nav kārtībā, ir asiņošana, tīrot zobus.

Smaganu kabatas var palīdzēt iztīrīt higiēnists, taču, ja tās ir dziļākas par sešiem milimetriem, nepieciešama periodontologa palīdzība.

Reklāma
Reklāma

Problēmu nerisinot, iekaisums izplatās arvien dziļāk. Zobakmens spiež uz žokļa kaulu, iznīcina saites, kas tajā tur zobus. Pamazām atkailinās to saknes, tās var sākt bojāties un zobi – kustēties. Tas ir neatgriezenisks process, taču, regulāri apmeklējot higiēnistu, ir iespējams nepieļaut zobu zaudēšanu.

Vairākās interneta vietnēs zobakmeni piedāvā notīrīt ar ultraskaņas palīdzību, pēc tam nopūšot ar sodas strūklu, taču šādi sacietējušo aplikumu pilnībā noņemt nevar.

Ja zobakmens veidojas pastiprināti, ieteicams izvēlēties pastu, kas satur cinka citrātu, un izmantot zobu diegu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.