Kāpēc, slimojot ar plaušu karsoni, vajag pūst balonus un ziepju burbuļus 0
Nesen saslimu ar plaušu karsoni. Lietoju antibiotikas, taču esmu dzirdējusi, ka pēc šīs slimības mēdz attīstīties dažādas komplikācijas. Vai varu būt droša, ka tās neradīsies arī man? LIDIJA OLAINĒ
Lai nerastos komplikācijas, svarīgi plaušu karsoni jeb pneimoniju izārstēt pilnībā. Lietojot ārsta izrakstītās antibiotikas un ievērojot citus ieteikumus, parasti tas veiksmīgi izdodas. Kā stāsta P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra vadītāja Dace Žentiņa, parasti antibiotikas lieto 5–10 dienas.
Ja tas nenotiek, par to vajag informēt ārstu, jo varbūt nav noteikta atbilstīga diagnoze, netiek dzertas vispiemērotākās zāles īstajā devā vai arī slimībai pievienojušās komplikācijas. Sarežģījumu gadījumā antibiotikas reizēm jālieto pat ilgāk nekā mēnesi. Jo smagāks plaušu karsonis, jo ilgāks atlabšanas periods.
Ārstējot pneimoniju, ja vien nav ļoti augsta temperatūra un slikta pašsajūta, ieteicams:
• ik pa laikam pastaigāties pa istabu, nevis visu dienu pavadīt gultā. Guļus stāvoklī cilvēks elpo virspusēji, tāpēc plaušas sliktāk ventilējas, kas neveicina izveseļošanos;
• uzņemt daudz šķidruma;
• regulāri un kārtīgi vēdināt telpas.
Lai uzlabotu plaušu ventilāciju, sākot izveseļoties, ieteicams pūst balonus vai ziepju burbuļus. Šīs aktivitātes palīdzēs izdalīties krēpām, un, ja iekaisums skāris pleiras lapiņas, neļaus veidoties saaugumiem.
Viena no biežākajām komplikācijām, kas rodas, pilnībā neizārstējot plaušu karsoni, ir pleirīts, kad plaušu plēves pleiras dobumā sakrājas iekaisīga rakstura šķidrums vai strutas. Daktere Žentiņa brīdina, ka to var rosināt sinepju plāksteru likšana vai cita veida iekaisušā plaušu rajona sildīšana.