Uzvaras un asaras: 2017. gads skaitļos 0

“Mājas Viesis” piedāvā atskatīties uz aizvadītā gada notikumiem, personībām, veiksmēm un traģēdijām.

Reklāma
Reklāma

3,8

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Lasīt citas ziņas

Drāma, traģēdija, komēdija: visu šo žanru sajaukumu arvien vairāk sāk atgādināt valdošās partijas “Vienotība” liktenis. Šogad no partijas tika izslēgta “Vienotības” ilggadējā līdere Solvita Āboltiņa, bet pēc savas iniciatīvas partiju pameta viņas pretinieks Edvards Smiltēns un vēl vairāki deputāti ar Ilzi Viņķeli priekšgalā. “Vienotības” reitings tikmēr noslīdējis līdz 3,8% un nākamgad Saeimas vēlēšanās partijai būs grūti pārvarēt 5% barjeru.

51

Pašvaldību vēlēšanu naktī Rīgas mēram Nilam Ušakovam nācās krietni panervozēt, tomēr viss beidzās viņam labvēlīgi: “Saskaņa”/”Gods kalpot Rīgai” saraksts ieguva 51% balsu un saglabāja trauslu vairākumu Rīgas domē. Ušakova pretiniekiem sapnis par viņa gāšanu jāatliek vēl uz četriem gadiem.

69

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no “Saskaņas” līderiem Andrejs Elksniņš pameta Rīgu un pēc pašvaldību vēlēšanām ieguva kāroto Daugavpils domes priekšsēdētāja posteni, taču Elksniņa laiki Daugavpilī ilga tikai 69 dienas: no 26. jūnija līdz 2. septembrim, kad viņu gāza Daugavpils politikā daudz pieredzējušākais Rihards Eigims.

11

Bijušā politiķa Aināra Šlesera dēls Edvards iekļuvis Latvijas lielāko pelnītāju sarakstā, gada laikā tiekot pie gandrīz 11 miljonus eiro lielas peļņas. Lauvas tiesa šo ienākumu nāca no Rīgas tirdzniecības ostas, par kuras apsaimniekošanas metodēm sabiedrība šogad varēja uzzināt no “oligarhu sarunu” ierakstiem.

86

Pēc nemitīgiem skandāliem un peripetijām pie jauna vadītāja šogad beidzot tika Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Saeimas deputāti šajā amatā lielā vienprātībā, ar 86 balsīm “par” apstiprināja agrāko militārās izlūkošanas speciālistu Jēkabu Straumi. Tikmēr bijušie KNAB darbinieki Juta Strīķe un Juris Jurašs ar lielu sparu metās politikā, iekļūstot Rīgas domē.

Foto – Ieva Čīka/LETA

40

“Treknie gadi” ir atgriezušies: šogad to apliecināja lidsabiedrības “Air Baltic” lēmums atjaunot krīzes laikā pārtrauktos lidojumus no Rīgas uz Liepāju. Lidojums starp abām pilsētām ilgst 40 minūtes, lētākā biļete maksā 15 eiro. Tagad ar lidmašīnu Liepājā iespējams nokļūt trīsreiz nedēļā: tas ir biežāk nekā ar pasažieru vilcienu, kas uz Liepāju kursē tikai reizi nedēļā.

115

Zviedru laiki beigušies: pavasarī Zviedrijas mediju koncerns “Modern Times Group” paziņoja, ka nolēmis pārdot savu biznesa atzaru Baltijas valstīs. Latvijā šim koncernam piederēja TV kanāli TV3, LNT un TV6, kā arī radiostacija “Star FM”. Šo biznesu par 115 miljoniem eiro iegādājās amerikāņu investīciju uzņēmums “Providence”, kam pieder arī mobilo sakaru uzņēmums “Bite”.

Foto – Edijs Pālens/LETA

50

Sludinājumu portāls “SS.lv” savā jomā bija kļuvis teju par monopolistu un ļoti ienesīgu biznesu: pie 5,5 miljonu eiro apgrozījuma tas pamanījās gūt 4,1 miljona peļņu. Tas bija līdz brīdim, kad par “SS.lv” darbību pastiprināti sāka interesēties VID, jo caur sludinājumiem realizētās auto tirdzniecības shēmas valsts budžetam radīja līdz pat 50 miljonu eiro zaudējumus. “SS.lv” gan neapmulsa un ātri vien pārtapa par “SS.com”.

Veselības ministre Anda Čakša. Foto – Zane Bitere/LETA

1

Bezprecedenta situācijā šogad nonāca Ministru kabinets, jo veselības ministre Anda Čakša kļuva par pirmo ministri, kas amata pienākumu pildīšanu pamanījusies apvienot ar grūtniecību. Čakša uzsver, ka tas nav nekas pārdabisks un viņas piemērs varētu iedvesmot arī citas sievietes vecuma grupā 40+ sniegt savu ieguldījumu Latvijas demogrāfiskā stāvokļa uzlabošanā.

54

Ar panākumiem šogad vainagojās dzīvnieku aizstāvju kampaņa, kuras mērķis bija panākt aizliegumu izmantot savvaļas dzīvniekus cirka izrādēs un dažādās atrakcijās. Šim nolūkam tika savākti vairāk nekā 26 000 parakstu, un Saeima ar 54 deputātu balsīm atbalstīja attiecīgus likuma grozījumus. Tiesa gan, pagaidām aizliegums ne vienmēr tiek ievērots.

Reklāma
Reklāma

159

Sen neredzētas lietavas un plūdus šovasar piedzīvoja Latgale, piemēram, 24. augustā Rēzeknē diennakts laikā nolija 159 litri ūdens uz kvadrātmetru, bet visa mēneša nokrišņu daudzums bija 343% no normas. Plūdi sagādāja lielus zaudējumus lauksaimniekiem, bet kāds zemnieks pamanījās nopeldēties kviešu laukā.

10

Kādā jūlija rītā piecus gadus vecais Liepājas puisēns Ivans Berladins izgāja no mājām un tā arī neatgriezās. Tūkstošiem cilvēku iesaistījās zēna meklēšanā, bet pēc 10 dienām mežā tika atrasts Ivana līķis. Puisēns viens pats bija iekāpis autobusā, aizbraucis uz Dubeņiem, apmaldījies mežā un nosalis. Šī traģēdija sabiedrībai lika aizdomāties, cik rūpīgi mēs pieskatām savus bērnus.

5

5. oktobra vakarā spēcīgs sprādziens satricināja Saulkrastus, kur divstāvu māja vienā mirklī pārvērtās gruvešu kaudzē. Sprādzienā gāja bojā pieci cilvēki: ilggadējais grupas “Pērkons” skaņu režisors Ilmārs Āboliņš, viņa sieva, divi bērni un sievasmāte. Āboliņš bija ļoti pieredzējis pirotehniķis, tomēr policija uzskata, ka sprādzienu izraisīja tieši neuzmanīgā apiešanās ar pirotehniku.

7

Jaunais Rīgas teātris šovasar pārcēlās uz pagaidu mājvietu, bet JRT vadītājs Alvis Hermanis izmantoja jurģus kā ieganstu, lai atlaistu septiņus aktierus (Ivetu Poli, Gati Gāgu, Ingu Alsiņu u. c.). Hermanis par to esot ļoti pārdzīvojis un pat aiz bēdām piedzēries. Taču arī citi teātri rīkojušies līdzīgi, piemēram, Dailes teātris atbrīvoja Esmeraldu Ermali un Jāni Paukštello.

8

Līgo diena Latvijai šogad bija divkārši svētki, jo 23. jūnijā beidzot orbītā tika nogādāts pirmais Latvijā radītais satelīts “Venta-1”. Šo brīdi nācās gaidīt astoņus garus gadus, jo sākotnēji satelītu bija iecerēts palaist jau 2009. gadā, bet ekonomikas krīze izjauca šo nodomu. Taču tagad Latvija var lepoties, ka mums ir pašiem savs satelīts.

Foto – Edijs Pālens/LETA

23

Latvijas boksā nebijušas virsotnes sasniedzis policists Mairis Briedis, kurš aprīlī kļuva par pasaules čempionu WBC versijā. Pēc vēl vienas uzvaras oktobrī Brieža cīņu bilance ir patiešām iespaidīga: 23 uzvaras, neviena zaudējuma. Par sasniegumiem sportā Mairis tika pagodināts ar Triju Zvaigžņu ordeni. 27. janvārī cīņā pret ukraiņu bokseri Oleksandru Usiku viņam būs iespēja vēl vairāk uzspodrināt savu slavu un papildināt bankas kontu.

47

Latvijas tenisiste Aļona Ostapenko pirms Francijas atklātā čempionāta pasaules rangā bija tikai 47. vietā, bet tas viņai netraucēja sensacionāli uzvarēt turnīrā, izcīnot vienu no lielākajiem panākumiem Latvijas sporta vēsturē. 20 gadus vecā Ostapenko līdz gada beigām pakāpās jau uz 7. vietu reitingā, prēmijās viņa šogad nopelnīja gandrīz četrus miljonus dolāru.

148

Citos sporta veidos Latvijai šis gads ir bijis diezgan veiksmīgs, bet mūsu futbola izlase kļuva par izsmiekla objektu, vienu brīdi noslīdot līdz 148. vietai pasaules reitingā (aiz tādām pundurvalstīm kā Andora un Fēru salas). Nelāgo iespaidu vēl vairāk paspilgtināja mahinācijas ap “Skonto” stadionu, kur jūnijā tomēr izdevās uzņemt Portugāles izlasi un pasaules futbola zvaigzni Krištianu Ronaldu.

TV3 publicitātes foto

1206

Daudzās ģimenēs tas jau bija kļuvis par rituālu: vakarā pulcēties pie TV ekrāna, lai sekotu līdzi Leona, Zentiņas, Mildiņas un citu seriāla “UgunsGrēks” varoņu piedzīvojumiem. Diemžēl pēc 1206 sērijām “UgunsGrēkam” šogad tika pielikts punkts. Astoņu gadu laikā seriālā paspēja nofilmēties teju 200 aktieru.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.