«Uzvaras diena» arī Berlīnē 
 0

“Kurš nesvin, tas ir zaudētājs,” ar šādu devīzi vakar 9. maijs tika svinēts Vācijas galvaspilsētā Berlīnē. 
Pasākums, kuru rīkoja vairākas antifašistiskās organizācijas un kura nolūks bija atzīmēt “uzvaru pār fašistisko Vāciju”, notika Treptovas parkā – vietā, kur izvietots memoriālais ansamblis ap 5000 sarkanarmiešiem, kas krituši cīņās Berlīnes apkaimē.

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Svinības bija pulcējušas vairākus simtus dalībnieku. Jaunieši treniņtērpos, māmiņas ar bērnu ratiņiem, solīdi tērpti pāri vidējos gados – tik dažāda bija svinību publika. Tomēr viskuplākajā skaitā viesu rindās bija manāmi vecākās paaudzes ļaudis.

“Šī vienkārši ir diena, kad satikties ar draugiem un pazīstamajiem. Citādi jau nekad īsti nesanāk. Nu tad vismaz vienu dienu gadā varam sanākt kopā,” savu 9. maija nozīmi paskaidroja Voldemārs, sirms kungs pensijas gados. Pirms doties klausīties no brīvdabas skatuves skanošajās dziesmās un krievu un vācu valodā teiktajās runās, viņš kopā ar draudzenēm Irmu un Nelliju tikko nolicis ziedus pie Padomju atbrīvotāja pieminekļa. Svinību politiskā nozīme Voldemāram īpaši nerūpot – tikpat labi svinības varētu notikt kaut 8. maijā, viņš jebkurā gadījumā tās apmeklētu. Tāpat kā Irma un Nellija, viņš Vācijā dzīvo kopš deviņdesmito gadu vidus, kad, izmantojot repatriācijas programmu, turp kā vāciešu pēctecis pārcēlās no Kazahstānas.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

“Lai gan mēs runājam krieviski un esam auguši Kazahstānā, mēs sevi tomēr uzskatām par vāciešiem. Tāpēc man visu šo uzvaru politiskie skaidrojumi vienmēr rada dīvainas izjūtas. Ja Padomju savienība uzvarēja Vāciju, tad iznāk, ka esam paši sevi uzvarējuši? Tādēļ es cenšos par to vispār nedomāt,” piebilst Irma.

 

Citādi esot Andrejam Jakovļevam – Vācijā jau vairākus gadu desmitus dzīvojošam krievam. Viņam ir skaidrs, ka 9. maijs ir diena, kad viņš piemin savu sarkanās armijas rindās kritušo vectēvu. “Viņš mira 1945. gada 26. martā,” precīzu datumu zina teikt Andrejs. Vectēvs karā gājis bojā arī viņa draudzenei Morinai – sievietei ap četrdesmit, kura, godinot sava ģimenes locekļa piemiņu, galvā uzlikusi padomju armijas cepuri ar sarkanu zvaigzni.

Atšķirībā no 9. maija svinībām Rīgā mierīgo pasākumu Berlīnē neuzraudzīja neviens policists vai apsardzes darbinieks. Šādas svinības Berlīnē tāpat kā Latvijā tiek rīkotas ik gadu, un to atbalstītāji bija ar Vācijas Arodbiedrību savienību saistītais Hansa Boklera fonds, organizācija “Politiskā atbalsta fondu tīkls”, kā arī Vācijas parlamentā pārstāvētā Kreiso partija.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.