Produkti cīnītāji 1
Zinātnieki nepārtraukti veic pētījumus ar dažādiem produktiem, vērtējot pretvēža iedarbību. Der ielūkoties interneta vietnēs, kur parādās jaunākā informācija angļu valodā, kas ataino pētījumus par produktiem saistībā ar to ietekmi uz ļaundabīgiem audzējiem:
www.aicr.org/reduce-your-cancer-risk/diet/;
www.wcrf.org/int/research-we-fund/our-cancer-prevention-recommendations;
www.cancerresearchuk.org/about-cancer/causes-of-cancer/diet-and-cancer/diet-facts-and-evidence;
www.cancerresearchuk.org/about-cancer/causes-of-cancer/diet-and-cancer.
■ Piemēram, par ļoti derīgiem atzīti kāpostu dzimtas dārzeņi. Tātad izvēlies vietējos galviņkāpostus, ziedkāpostus, rāceņus, kāļus, brokoļus un Briseles kāpostus. Tie kavē gan vēža veidošanos, gan esoša audzēja progresēšanu.
Jāpiebilst, ka šīs dzimtas dārzeņi visvairāk pētīti saistībā ar plaušu, priekšdziedzera un zarnu vēža riska mazināšanu.
■ Ļoti vērtīgas ir ogas. Pētījumos noskaidrots, ka, piemēram, zemenēs un avenēs ir daudz elagskābes, kas palīdz organismam cīņā ar kancerogēnām vielām, kā arī kavē vēža šūnu augšanu. Elagskābe palīdz pasargāt no ādas, urīnpūšļa, plaušu, barības vada un krūts vēža. Tāpat iedarbojas arī mellenes, ķirši un dzērvenes. Jābauda arī visas citas vietējās ogas.
■ Ne dienu bez ābola! Atzīts, ka šajā auglī esošās bioloģiski aktīvās vielas pasargā šūnas, neļauj veidoties ļaundabīgajam audzējam, kavē vēža augšanu un veicina nelāgo šūnu bojāeju. Pētījumos noskaidrots, ka, regulāri mielojoties ar āboliem, mazinās plaušu un zarnu vēža risks.
■ No sīpolu ģints augiem visvairāk pētīta ir ķiploka iedarbība. Tajā ir vielas, kas palīdz organismam pašam iznīcināt vēža šūnas. Tomēr ir arī blakusefekti, piemēram, nelāga mijiedarbība ar atsevišķiem medikamentiem.
■ Pētnieki iesaka ēst ķirbi, kas satur alfa karotīnus, no kuriem organismā veidojas A vitamīns. Tas palīdz saglabāt šūnu funkcijas.
■ Pašmāju lapu salāti darbojas kā antioksidanti un var kavēt krūts, ādas, plaušu un kuņģa vēža augšanu.
Nestreb karstu
Pēc pārslimota vēža un spēcīgas terapijas cilvēks bieži vien baiļojas, ka tik ļaunais neatgriežas, tāpēc ķeras pie jebkura salmiņa, meklē brīnumlīdzekļus, dažādus superproduktus, tērē tiem lielu naudu.
Laila Meija uzsver, ka jābūt uzmanīgam, jo nereti šādu līdzekļu sastāvs netiek pilnībā atklāts, reizēm nav precīzi zināms, kādās devās tos lietot konkrētajam vēža veidam. Tāpat nav izpētīts, kāda varētu būt organisma reakcija, ja šādu uztura bagātinātāju vai tautas medicīnas līdzekli lieto līdztekus ārsta ieteiktajiem medikamentiem.
“Neviens preparāts nevar aizstāt pilnvērtīgu uzturu, jo tā iedarbība ir daudzpusīgāka. Jā, no konkrēta produkta iespējams izdalīt aktīvas vielas, taču zinātniekiem vēl nav skaidrs, vai tām tiešām ir tāda pati aizsargājoša ietekme kā dabas dotam produktam, jo tajā darbojas daudzas vielas, pastiprinot cita citas iedarbību,” uzsver Laila Meija.
Daudzi bijušie vēža slimnieki sāk dzīvot pārāk askētiski, neēd pilnvērtīgi, liedz sev daudzus produktus, jo dzirdējuši par to nevēlamu iedarbību. Šāda rīcība var atstāt sliktas sekas – pārlieku lielu svara zudumu. Nereti var sākties malnutrīcija, veselības stāvoklis, ko izraisa nepietiekams vai nepareizi izvēlēts uzturs. Ja netiek saņemtas nepieciešamās uzturvielas un olbaltumvielas, organisms sāk izmantot pats sevi, nespēj cīnīties pret jaunu vēža šūnu veidošanos.
Nebadini sevi! Organismam nepieciešami ne tikai antioksidanti un vitamīni no dārzeņiem, bet daudzas citas uzturvielas, noteikti arī olbaltumvielas un labie tauki. Citādi ātri vien izsīks organisma pretestības spējas un tas kļūs uzņēmīgāks pret jebkuru slimību.
Olbaltumvielu avoti ir pākšaugi, rieksti, sēklas, zivis, gaļa, biezpiens, siers (un nepietiek, ja olbaltumvielas ēd tikai reizi dienā!). Vērtīgi tauku avoti uzturā ir zivis, sēklas, rieksti, olīveļļa, avokado.
Ja spēki izsīkuši vai citos gadījumos ārsts var ieteikt medicīnisko papilduzturu, kas domāts cilvēkiem ar veselības traucējumiem. Tas ir rūpnieciski izgatavots produkts, kur ir visas nepieciešamās uzturvielas, tam ir augsta enerģētiskā vērtība.